Офіційний веб-сайт

Скульптор-скрипаль

6 лютого у Національній академії мистецтв України відкриється персональна виставка Миколи Білика «Любов земна»

 

Цьогоріч відомий майстер,  народний художник України, член-кореспондент відділення образотворчого мистецтва НАМ України, член Національної Спілки художників України є номінантом на Шевченківську премію за пам’ятник гетьманові Івану Мазепі у Полтаві і скульптурний цикл «Любов земна».

Микола Ілліч є автором багатьох станкових, монументальних, ландшафтних скульптур. Мистецтвознавці відзначають, що для творчості Білика головними напрямками натхнення є історія України, образ жінки та екологічні проблеми людства. Його значний творчий доробок налічує понад 500 художніх творів (скульптура, графіка).

Микола Білик ‑ один з найвідоміших митців нашого часу, якому притаманні глибоке знання проблем сучасної світової образотворчої культури, аналітичний підхід до втілення значущих тем історії та сьогодення. Поєднавши в своєї творчості високі традиції української школи образотворчості з найкращими здобутками європейського мистецтва, скульптор досяг неповторності, самобутності самовираження. Його почерк не сплутаєш із жодним іншим. У своїх скульптурах художник прагне досягти гармонії, розгадати таємниці народних традицій, наповнити композиції глибоким змістом і духовністю.

Нагадаємо, монументальний пам’ятник гетьманові Іванові Мазепі було урочисто відкрито у травні 2016 року на Соборній площі у місті Полтаві. Це перший повноцінний пам’ятник гетьману, тоді як його бюсти встановлено в декількох українських містах, і навіть у США та Австралії.

‑ Коли мене запитують про улюблений матеріал, то думають, що це камінь. Але я дуже багато і в бронзі робив, ‑ цитує Миколу БІЛИКА be-inart.com. ‑ Метал витримує дуже тонкі штуки. З металу можна зробити навіть ажурні речі. Камінь не може собі дозволити якісь тонкощі, він крихкий... Я і з дерева робив роботи. Камінь ‑ це практично безвідходне виробництво. З основного блоку робив щось велике, а з «відходів» ‑ маленькі роботи. Я нічого не викидаю....

Митець кожен день повинен починати як заново, тоді це будуть якісь досягнення для самого себе і для мистецтва. Це як гарний скрипаль. Він класно грає, але він не творить. Він просто класно виконує. Це інколи також достатньо, але мистецтво ‑ це коли ти відкриваєш. Тоді воно залишиться в історії...

Творчість Миколи Ілліча ‑ яскраве новітнє художнє явище в сучасному мистецтві скульптури, що діє на глядача широким діапазоном засобів візуального пластичного мистецтва. Його проект «Любов земна» (50 скульптурних творів) ‑ це свідчення того, що в нашому житті є місце для високого мистецтва. Цикл складається з окремих творів, сприймається як єдине ціле, приваблюючи композиційною майстерністю і стилістичною гармонійністю, які в цілому спрямовані на глибоке розкриття образу, тонку передачу психологічного стану. Сформувавши власний неповторний стиль, скульптор досяг вишуканих узагальнень, які творять палітру його творів. Скульптурні композиції Миколи Білика ‑це особливий світ символів, які спонукають до мисленого діалогу. Наприклад, у Києві можна побачити знакові роботи Миколи Ілліча, без яких ми вже не уявляємо нашу столицю ‑ це перш за все монумент княгині Ользі (на Михайлівській площі), пам’ятник Ярославу Мудрому біля Золотих воріт з відбитками його долоні, пам’ятник Архангелу Михаїлу, пам’ятник офіцерам Служби зовнішньої розвідки України, пам’ятний знак загиблому поселенню Передмостова Слобідка (Гідропарк) та ін.

 

Автор: Аліса Антоненко

Джерело: газета «День», лютий 2018 р.

 

На фото: скульптура «Обійми» Миколи Білика (мармур, 2009 р.).