Офіційний веб-сайт

Симфонія-Реквієм «Праведная душе…», Хорова кантата «Цвіт», музичний твір «Присниться сон мені»

Автор(-и): Богдана Фроляк / Розділ: Музичне мистецтво

Симфонія-Реквієм «Праведная душе…», хорова кантата «Цвіт», музичний твір «Присниться сон мені», автор: композитор Богдана Фроляк.

Висунуто Національною Спілкою композиторів України, експертом Мариною Черкашина-Губаренко.

 

Симфонія-Реквієм «Праведная душе…», Хорова кантата «Цвіт», музичний твір «Присниться сон мені» Богдани Фроляк

 

Хорова кантата «Цвіт» була створена у 2013 році і вперше прозвучала під час Шевченківських днів у березні 2013 року у Львівській обласній філармонії ім.С.Людкевича у виконанні співачки Наталки Половинки, камерного хору «Сantus» (художній керівник та головний диригент Еміл Сокач). Твір містить великий пласт народних пісень на вірші Поета, опрацьованих для голосу і хору, та оригінальні твори для хору а сарреllа. У цій музичній програмі виконуються також два твори Валентина Сільвестрова («Прощай світе», та «Диптих»). Відбулося чотири виконання цього твору в Ужгороді та Львові протягом 2013-14 років.

«Присниться сон мені» ‑ створено на замовлення Української канадської фундації ім.Т.Шевченка спеціально для видатного британського баритона сучасності Павла Гуньки та GryphorТгіо (Канада), у виконанні яких і відбулася прем’єра твору під час святкування 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка у березні 2014 року в KoernerНаllв Торонто.

Симфонія-Реквієм «Праведная душе...» присвячена 200-річчю від дня народження Кобзаря, постала з ініціативи Львівської обласної філармонії ім.С.Людкевича та її директора та диригента Володимира Сивохіна. Прем’єра твору відбулася у Львівській філармонії у квітні 2014 року у виконанні Галицького камерного хору, Симфонічного оркестру Львівської філармонії, солістів Анастасії Корнутяк, Наталки Половинки та Олексія Кувітанова. Диригував Володимир Сивохіп. Також цей твір з успіхом прозвучав у Києві, у заключному концерті ХХV Міжнародного фестивалю «Музичні прем’єри сезону» в Національній філармонії України в травні 2015 року. Виконавці ‑ Національна заслужена академічна капела «Думка», Національний симфонічний оркестр України, солісти Олена Нагорна, Наталка Половинка та Станіслав Бадрак, диригував Роман Ревакович.

Згадані твори Богдани Фроляк позначені глибоко особистісним сприйняттям і трактуванням поезії Тараса Шевченка. Їм притаманна особлива лірика та інтимність, звідси і вибір поезій, властивістю яких є здебільшого споглядальне милування красою рідного краю і неймовірна любов до нього («За сонцем хмаронька пливе», «Зоре моя вечірняя», «Сонце заходить» та ін.). Трагічні нотки в поезії Шевченка отримують в музиці композитора трохи інше, дещо відсторонено-філософське, забарвлення («До маленької Мар’яни», «Нехай я заплачу...»). Підкреслено ясно трактована «тема Шевченкового раю», яким так марив Поет, ‑ раю, конче пов’язаного з рідною Україною («Садок вишневий коло хати», «Поставлю хату і кімнату...», «Думи мої, думи мої...»(1847) та ін.). В Симфонії-Реквіємі «Праведная душе...», однак, композитору вдалося зробити певний «наголос» і на дуже драматичних моментах Шевченкового слова («Зажурилась Україна, така її доля...», «Схаменіться, будьте люде, бо лихо вам буде...»), при тому, що загальний «тон» цієї музики є надзвичайно світлим.

 

З подання Національної Cпілки композиторів України

 

Представлені на здобуття премії твори Богдани Фроляк ‑ талановитого композитора високої культури, яка має значний і цікавий творчий доробок, є новим глибоким осмисленням поезії Тараса Шевченка крізь призму світових мистецьких традицій і духовних жанрів. Поряд з Валентином Сільвестровим і слідом за ним вона пропонує почути вірші Тараса Шевченка як глибоку філософську лірику. У її симфонії-реквієму «Праведна душе» органічна національна інтонація поєднується з наслідуванням Бахівським пансіонам, високій месі, духовним творам православної традиції. У цю багатовимірну канву вплетені такі музичні джерела, як старовинні псальми і канти, лірницькі наспіви, українська пісенна мелодика. Як і Валентин Сільвестров, вона довела, що переживання поета-вигнанця, його сльози і біль за рідну Україну, любов до дарованої Богом краси її природи можна передати тихою неспішною музикою з довгими мелодичними лініями, вишуканими гармоніями і колоритом, просякнуту зосередженим медитативним настроєм. Акцент переноситься при цьому із зовнішнього на внутрішнє. Як і у традиційному жанрі реквієму, є тут місце скорботі, драматичним переживанням, спалахам трагічної експресії, і водночас є світло, розчинення у спогадах про красу Божого світу, про нетлінні цінності, які надають сенс людському існуванню. Твір був сприйнятий під час прем'єрних виконань у Львові і у Києві, де прозвучав 30 травня 2014 року, як мистецький відгук на трагічні події часу: Революцію Гідності, загибель людей, розстріляних на Майдані, вкарбовані навічно у нашу пам'ять обличчя героїв Небесної сотні.

Цікавими є і два інших твори Богдани Фроляк, пов'язані з поезією Тараса Шевченка. Написаний сучасною мовою монолог для баритона і фортепіанного тріо «Присниться сон мені» цікавий колористичними знахідками і загальною атмосферою, яка змальовує переживання поета останніх років життя, його зруйновані мрії і розчарування. З успіхом він був виконаний у Торонто 23 березня 2014 року. Досить розгорнута кантата «Цвіт» виникла на прохання відомої львівської актриси і співачки Наталки Половинки. У ній вдало поєднані три групи текстів. Початок і фінал складають поезії Тараса Шевченка, у свій час озвучені Валентином Сільвестровим. У основному розділі сполучаються відомі народні мелодії, представлені у вишуканій авторській обробці композиторки, і її власні інтерпретації шевченківських віршів.

Шевченківські твори Богдани Фроляк вже одержали громадський розголос і безумовно є новим словом в українській музичній шевченкіані, основи якої заклав у масштабному циклі «Музика до «Кобзаря» Микола Лисенко.

Я, Черкашина-Губаренко Марина Романівна, експерт, представляю на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2017 року твори композитора Богдани Олексіївни Фроляк на вірші Тараса Шевченка: симфонія-реквієм «Праведная душе…», хорова кантата «Цвіт», музичний твір «Присниться сон мені».

 

Експерт Черкашина-Губаренко М.Р.

Композитор Богдана Фроляк
Композитор Богдана Фроляк
Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA
Введіть будь ласка симовли зображені на малюнку, щоб додати коментар.
Фото Капча
Введіть символи, які показані на зображенні.