Офіційний веб-сайт

Симфонія-Реквієм «Праведная душе…», Хорова кантата «Цвіт», музичний твір «Присниться сон мені»

Автор(-и): Богдана Фроляк / Розділ: Музичне мистецтво

 

Симфонія-Реквієм «Праведная душе…», хорова кантата «Цвіт», музичний твір «Присниться сон мені», автор: композитор Богдана Фроляк.

Висунуто Національною спілкою композиторів України.

 

Симфонія-Реквієм «Праведная душе…», Хорова кантата «Цвіт», музичний твір «Присниться сон мені» Богдани Фроляк

 

Хорова кантата «Цвіт» була створена у 2013 році і вперше прозвучала під час Шевченківських днів у березні 2013 року у Львівській обласній філармонії ім.С.Людкевича у виконанні співачки Наталки Половинки, камерного хору «Сantus» (художній керівник та головний диригент Еміл Сокач). Твір містить великий пласт народних пісень на вірші Поета, опрацьованих для голосу і хору, та оригінальні твори для хору а сарреllа. У цій музичній програмі виконуються також два твори Валентина Сільвестрова («Прощай світе», та «Диптих»). Відбулося чотири виконання цього твору в Ужгороді та Львові протягом 2013-14 років.

«Присниться сон мені» ‑ створено на замовлення Української канадської фундації ім.Т.Шевченка спеціально для видатного британського баритона сучасності Павла Гуньки та GryphorТгіо (Канада), у виконанні яких і відбулася прем’єра твору під час святкування 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка у березні 2014 року в KoernerНаllв Торонто.

Симфонія-Реквієм «Праведная душе...» присвячена 200-річчю від дня народження Кобзаря, постала з ініціативи Львівської обласної філармонії ім.С.Людкевича та її директора та диригента Володимира Сивохіна. Прем’єра твору відбулася у Львівській філармонії у квітні 2014 року у виконанні Галицького камерного хору, Симфонічного оркестру Львівської філармонії, солістів Анастасії Корнутяк,Наталки Половинки та Олексія Кувітанова. Диригував Володимир Сивохіп. Також цей твір з успіхом прозвучав у Києві, у заключному концерті ХХУ Міжнародного фестивалю «Музичні прем’єри сезону» в Національній філармонії України в травні 2015 року. Виконавці ‑ Національна заслужена академічна капела «Думка», Національний симфонічний оркестр України, солісти Олена Нагорна, Наталка Половинка та Станіслав Бадрак, диригував Роман Ревакович.

Згадані твори Богдани Фроляк позначені глибоко особистісним сприйняттям і трактуванням поезії Тараса Шевченка. Їм притаманна особлива лірика та інтимність,звідси і вибір поезій, властивістю яких є здебільшого споглядальне милування красою рідного краю і неймовірна Любов до нього («За сонцем хмаронька пливе», «Зоре моя вечірняя», «Сонце заходить» та ін.). Трагічні нотки в поезії Шевченка отримують в музиці композитора трохи інше, дещо відсторонено-філософське, забарвлення («До маленької Мар’яни», «Нехай я заплачу...»). Підкреслено ясно трактована «тема Шевченкового раю», яким так марив Поет, ‑ раю, конче пов’язаного з рідною Україною («Садок вишневий коло хати», «Поставлю хату і кімнату...», «Думи мої, думи мої...»(1847) та ін.). В Симфонії-Реквіємі «Праведная душе...», однак, композитору вдалося зробити певний «наголос» і на дуже драматичних моментах Шевченкового слова («Зажурилась Україна, така її доля...», «Схаменіться, будьте люде, бо лихо вам буде...»), при тому, що загальний «тон» цієї музики є, надзвичайно світлим.

З подання Національної спілки композиторів України

Богдана Фроляк
Богдана Фроляк
Коментарі