Офіційний веб-сайт

Серія тематичних тарелей, створених за поезіями Тараса Шевченка

Автор(-и): Петро Печорний / Розділ: Народне і декоративно-прикладне мистецтво

Народний художник України, професор Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М.Бойчука Петро Петрович Печорний ‑ близько п’ятдесяти років плідно працює в галузі декоративно-прикладного мистецтва, творчо розвиває кращі традиції української кераміки, декоративного розпису. Він досконало володіє багатьма техніками, працює у кераміці, майоліці, фаянсі, фарфорі, постійно шукає шляхи збагачення художніх та технологічних можливостей матеріалу в якому виконує твори. На всеукраїнських і зарубіжних виставках та міжнародних симпозіумах його твори відзначалися як високомайстерні й професійні. Митець став лауреатом Міжнародної премії рейтингу «Золота Фортуна», міжнародної премії «Золотий Орфей», Міжнародного симпозіуму з монументальної кераміки в Опішному Полтавської області, премій імені Івана Нечуй-Левицького, Катерини Білокур.

Твори Печорного П. П. знаходяться в експозиціях у понад 30 музеях України, а також в Японії, США, Канаді, Монголії, Польщі та багатьох приватних колекціях.

Митець неодноразово звертався до Шевченківської тематики, виконав серію живописно-пейзажних і графічних творів «По Шевченківських місцях». Нова серія робіт цієї тематики втілена у 32-х великого формату керамічних тарелях (діаметр 62 см.), в яких органічно поєднані поетичні тексти з образотворчими мотивами та декоративним оздобленням. Митець вибрав давно відому техніку розпису, відому ще з Трипільської доби.

Тематичні тарелі мають округлу форму ‑ символ сонця.

У композиції кожної тарелі, подані сюжети з введенням зображень символів України ‑ хата, вітряк, тополя, калина, соловейко, зозуля, церква, які співзвучні з образами-символами Шевченківської поезії.

Тло багатьох тарелів містить штрихову основу, спіралі, меандри, що надає творам певного фактурного ефекту. Прямі і хвилясті лінії вільно покладені по формі у різних напрямах. Тонкий графічний контур відіграє значну роль, адже він розмежовує плями локального кольору, надаючи образам динаміки й невимушеності. Зазвичай контур намальовано тонкою лінією, але інколи, для виділення важливих, значимих деталей, він підсилюється насиченою лінією. Ритм ліній пожвавлює локальні кольорові площини. Тенденція умовного трактування складок одягу за допомогою вертикальних й горизонтальних ліній, заштрихованих площин, ймовірно, запозичена з техніки гравюри. Колорит декоративних тарелів здебільшого «мажорний», переважають яскраві, контрастні кольори. Рослинні елементи намальовані жовтим, білим, червоним, рожевим, зеленим, блакитним кольорами.

Твори Печорного П.П. є вагомим внеском у духовне збагачення українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують національне мистецтво.

Серію тематичних тарелей, створених Печорним П.П. за поезіями Тараса Шевченка у 2010-2012 роках, на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка за напрямом «Народне і декоративно-прикладне мистецтво» висунуто Українським фондом культури.

Коментарі

За багато років я вперше побачив цікаві, змістовні твори. Деякі з них геніальні, і я зовсім не перебільшую.
Прекрасний, стилізований малюнок, а кольорова гама яка! Багато робіт - просто шедеври.
Ви - великий майстер, дійсно талановита людина. Бажаю Вам творчого натхнення і довгих років життя.
З повагою член Національної спілки художників України Анатолій Шарій

Вельмишановний Петре Петровичу! У своїх творах Ви справжній син нашого великого народу. Ваше мистецтво дає надію на майбутнє України. Наснаги Вам, сил, здоров"я! З повагою мистецтвознавець Зоя Чегусова

Вельмишановний друже, Петре Петровичу! Не буде ніякого перебільшення, що Ваш талант дійсно заслуговує на велику повагу іподяку за сподвижницьке мистецтво, за Вашу любов до своєї землі, її історії, її народу.
У Ваших творах завжди присутній високий професіоналізм, духовна культура і любов. І це найцінніше у Ваших творчих здобутках.
Щастя Вам, успіхів і подальших звершень!

Шановний Петре Петровичу! Вражений вашими творами. Ви уособлюєте українську душу. Міцного Вам козацького здоров"я і многая літа натхненної творчості у скарбницю слави нашого народу.
Щастя Вам!
З повагою до Вас Василь Чебаник

Петре Петровичу! Вітаю Вас із відкриттям Вашої виставки!!! Роботи декоративних тарелей виконані в українському народному колоритному стилі. У стилі, якому Ви завжди виконуєте свої твори мистецтва.
Бажаю успіхів у роботі, нових і нових звершень.
З найкращими побажаннями Катя Гудим

Шановний Петре Петровичу, дозвольте привітати з високою нагородою - срібною медаллю Національної академії мистецтв України. Справедлива і закономірна нагорода. Сили, наснаги, творчих нових злетів Вам! З повагою Микола Яковлєв

Петре Петровичу! Вітаю Вас з великою подією в житті - відкриттям персональної виставки! У Вашому житті збулися всі творчі мрії. "Митцю не треба нагород, його судьба нагородила, якщо в людині є народ - тоді вона уже Людина!!!"
Ви - людина і митець з великої букви. Нехай доля і надалі буде до Вас люб'язною. Творчих злетів та успіхів!
З повагою М. Кіщук

Творіння художника дійсно чудове. Дивлячись на "польові квіти" 1997р. та "соняшник з калиною" 1998р., здається, ніби вони справжні; відчувається любов художника до природи, що є дуже важливим елементом творіння справжнього митця

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA