Офіційний веб-сайт

Серія творів «Земля батьків моїх» та ілюстрації до творів М.В.Гоголя

Автор(-и): Микола Компанець / Розділ: Образотворче мистецтво

 

Серія творів «Земля батьків моїх» та ілюстрації до творів М.В.Гоголя, період оприлюднення: 2010-2014 роки, автор: Микола Компанець.

Висунуто Національною академією мистецтв України.

 

Графіка Миколи Компанця

 

Мистецький цикл «Земля батьків моїх» та ілюстрації до творів М.В.Гоголя над якими митець працював упродовж останніх п’яти років складається з серії графічних творів, які сукупно становлять вагомий внесок до скарбниці сучасної української образотворчості, національної культури й отримали значний розголос в Україні. Це засвідчує актуальність творчості митця, його персональний вплив на процеси сучасного українського мистецтва, підвищення рівня знайомства зарубіжних професіоналів та аматорів мистецтва з мистецькими досягненнями України.

Помітним явищем у творчому доробку М.І.Компанця є праця над творами М. Гоголя. З часом з’являється широкоілюстроване видання повістей «Вечори на хуторі біля Диканьки». Над ним митець працював понад десять років, шукаючи адекватність настрою твору та виразність йогографічного супроводу. Ілюстрації наповнені глибоким внутрішнім змістом, оригінальним графічним вирішенням.

Твори Миколи Компанця ‑яскраве художнє явище в сучасному образотворчому мистецтві, вони діють на глядача широким діапазоном засобів візуального мистецтва. Своєрідність мистецької мови митця. Серед головних тем творчості художника знаходять практичну реалізацію одвічні і водночас гостро актуальні питання сучасності: людини і природи, людини і її філософського буття.

Варто відзначити графічну мову М.І.Компанця: перо, туш та кольорова туш. Ця графічна техніка додала неповторності його творам і лише йому притаманний технічний почерк виконання.

 

Про автора

М.І.Компанець ‑ видатний український митець, заслужений діяч мистецтв України, професор Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. Він створив високохудожні мистецькі твори, зокрема масштабні мистецькі цикли «Земля батьків моїх» та «Гоголіана» над яким працював упродовж останніх років. Мистецький цикл «Земля батьків моїх» складається з серії графічних творів, які сукупно становлять вагомий внесок до скарбниці сучасної української образотворчості, національної культури й отримали значний розголос в Україні. Це засвідчує актуальність творчості митця, його персональний вплив на процеси сучасного українського мистецтва, підвищення рівня знайомства зарубіжних професіоналів та аматорів мистецтва з мистецькими досягненнями України.

Твори Миколи Компанця ‑ яскраве художнє явище в сучасному образотворчому мистецтві, вони діють на глядача широким діапазоном засобів візуального мистецтва. Своєрідність мистецької мови митця. Серед головних тем творчості художника знаходять практичну реалізацію одвічні і водночас гостро актуальні питання сучасності: людини і природи, людини і її філософського буття.

Закінчивши в 1964 році майстерню книжкової графіки, ілюстраціями де твору М.Старицького «За двома зайцями» Микола Компанець розпочинає свій творчий шлях. Його дипломна робота була видана у видавництві "Дніпро" і на республіканському конкурсі книги була відзначена Дипломом III ступеня. З цього часу починається творчий шлях М.Компанця.

Трудову діяльність М.Компанець розпочав 1964 року після закінчення Київського державного художнього інституту, працюючи художнім редактором дитячого журналу «Барвінок». Разом з цим він працює над ілюструванням та оформленням видань у ведучих видавництвах України «Дніпро» та «Веселка». Перше сувенірне видання «Веселі оповідання» класиків української літератури було відзначене заохочувальним дипломом. В творчій біографії М.Компанця з’явилась серія графічних творів «Земля батьків моїх». В експозиції на виставках вони вирізнялися своєрідністю та індивідуальністю графічної мови. Кожна робота художника була помічена і відзначена глядачем.

Помітним явищем у творчому доробку М.Компанця є робота над творами М.Гоголя. В 1980 році з’являється широко ілюстроване видання повісті «Вечори на хуторі біля Диканьки». Над цим виданням художник працював понад 10 років, шукаючи адекватність настрою твору та виразність його графічного супроводу. Треба відзначити графічну мову М.Компанця ‑ туш, перо, еколін, кольорова туш. Ця графічна техніка придала неповторність його творам, а за художником закріпила тільки йому одному відомі технічні засоби.

Микола Компанець працює у багатьох жанрах графіки, та все-таки в книжковій ілюстрації він став одним із провідних митців України. Це пояснюється тим, що художник тонко відчуває стиль літературних першоджерел, надто ж М.Гоголя, І.Нечуя-Левицького, Г.Квітки-Основ’яненка. Особливо приваблює його стилістика творів М.Гоголя, в трактуванні яких він досяг вершини майстерності. Тому ілюстровані митцем твори класика української та російської літератури немов по-новому оживають в сучасному інформаційному та мистецькому контексті. Він уміє знайти відповідний графічний еквівалент стилю письменника, дотепно і вигадливо проінтерпретувати сюжетні колізії, створити цілісний ансамбль видання. Високий рівень фахової майстерності, багатий творчий досвід і оригінальний мистецький стиль він успішно використовує у викладацькій роботі в майстерні станкової графіки в НАОМА.

За роки роботи в Українській Академії мистецтва проявив себе висококваліфікованим педагогом, сповненим високої пластичної культури, комунікабельності.

Професор Компанець М.І. є одним з провідних українських художників графічного мистецтва. Його ілюстрації до української класики, цикли станкових аркушів, пейзажі ‑ давно і назавжди засвідчили феномен талановитого, оригінального художника, який блискуче володіє вишуканою та високопрофесійною графічною мовою, і, разом з тим, володіє належним тільки йому емоційно-образним рядом, повним тонкого ліризму.

Працює в галузі станкової та книжкової графіки.

Основні твори: ілюстрації до книжок – «Наталка Полтавка» І.Котляревського (1971 р.), до поезій Т.Г.Шевченка (1974 р.) повістей М.Гоголя (1983-1988 рр.) та Г.Квітки-Основ’яненка (1989 p.); цикли Ілюстрацій до подарункових видань: «Забобон» Л. Марговича (1970 p.), «Тече вода з-під Явора» Т.Шевченка (1972 p.), «Гуси-лебеді летять» М.Стельмаха (1978 p.), «Бурлачка» І.Нечуя-Левицького(1982 p.),станкова графіка; диптих Із серії «Земля батьків моїх» («Череда» та «Передгроззя» ‑ 1982 p.), триптих «Вечірні роздуми» (1986 p.), серія «Закарпатські мотиви» (1990 р.), серія акварелей «Симеїз-96» (1996 р.), серія акварелей «Крим» (2000 р.), серія акварелей «Немирів» (2000 р.), «Земля батьків моїх» (2007-2013 рр.), ілюстрації до творів М. В. Гоголя (2003-2014 рр.) та ін.

М.Компанець. За мотивами повісті М.Гоголя "Страшна помста", папір, туш, перо.
М.Компанець. За мотивами повісті М.Гоголя "Страшна помста", папір, туш, перо.
М.Компанець. За мотивами повісті М.Гоголя "Вечір проти Івана Купала", папір, туш, перо.
М.Компанець. За мотивами повісті М.Гоголя "Вечір проти Івана Купала", папір, туш, перо.
Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA