Офіційний веб-сайт

Роман-хроніка «Очищення»

Автор(-и): Андрій Гудима / Розділ:

Роман-хроніка «Очищення»; автор: Андрій Гудима.

Висунуто Національною Спілкою письменників України.

 

Роман-хроніка «Очищення» Андрія Гудими

 

Національна Спілка письменників України представляє в номінації «Література» роман-хроніку письменника Андрія Дмитровича Гудими «Очищення» на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2019 року в номінації «Література».

Роман-хроніка Андрія Гудими «Очищення» про Євромайдан і «майдани» кожного з нас, про гордий дух українства, що явився світові у трагічно-героїчній іпостасі «Небесної Сотні», про тих, котрі не шкодували (і не шкодують!) життя свого і здоров'я на Сході України, захищаючи її від сепаратистів та російських загарбників. Зрештою, це книга відкриття й водночас викриття. У ній знаходимо цілу низку болючих запитань, якими нині переймається переважна більшість українців: чому Україна ще й досі не змогла стати, незалежною процвітаючою державою? чому «слуги народу» насправді не служать йому, а дбають лише про власні кишені? чому ще і досі в суспільстві відсутня єдність, а ми об'єднуємося лише перед лицем явної біди?..

І знаходимо лаконічне й однозначне:

«Ми тоді станемо почуватися гідно, коли кожен українець зі своєю мудрістю та здібностями, терпінням і любов'ю до отчини й України стане головним надбанням суспільства» (стор. 4);

«У цей непевний час Верховна Рада ‑ це лабіринт з численними поворотами, клубками інтриг, сварок, потаємних домовленостей, угод і генделів, здорових рішень і ганебних провалів, словом, ‑ запекла боротьба здорового глузду і хворого лукавства, правди і брехні» (стор. 120)...

Слід віддати належну данину сміливості автора, який з безпекових міркувань міг би завуалювати імена, персонали, але то була б уже містифікація, а він живописав історичний, драматичний образ України початку XXI століття.

Історичний підхід до суті описуваних подій дав можливість авторові стверджувати, що «історія учить нас тому, що нічому не навчає», і що «неспокутні гріхи, скоєні вільно чи невільно, не списуються на Небесах, а спадкуються ‑ переходять від одного покоління до іншого» (стор. 249). Саме такий підхід дав можливість дійти до незаперечної істини: Україна через кожні 50-60 років свого буття переживає певні суспільні та геополітичні потрясіння. Історизм роману мовби сплавлений з філософічністю, що підкреслює глибину його і достовірність описаного (стор. 33, 54, 107 та ін.).

В структурі змістової організації роману варто наголосити на фабульності сюжету: він динамічний, густо населений персонажами, насичений невигаданими стрімкими подіями. Не дивлячись на їх трагічність, твір пафосний, спонукає до співпереживання. Тим часом голос автора немовби супроводжує, розгортання подій чи навіть передрікає їх: «Нарешті стало прояснюватися: народ, який не обстоює власну гідність, ніколи не заживе шани ‑ найвищої влада, яка дозволяє володіти собою. Слава!.. Ба ні, зачекаємо з похвалою ‑ нехай спочатку проляже хоч маленька тінь великої перемоги» (стор. 111).

Головний герой роману ‑ це український народ, уособлений в майданівцях, державних посадовцях, Героях «Небесної Сотні» і навіть у негативних персоналіях. Він одноликим бути не може. Та й сам автор, застосовуючи звертання, заперечення, оклики, як синтаксичні засоби увиразнення мовлення, індивідуалізує безликі маси і навіть розширює їхню географію: «Києве, просинайся!.. Україно, вставай!.. Європо, мире ясний, не спіть!.. (стор. 35).

Твір цілісний не лише за своїм задумом та сюжетом, але й за емоційністю художніх образів. Психологічна вмотивованість героїв ситуаціям, часові і, настільки вражаючі, що на тлі подій на Євромайдані простежується доля народу. І всієї України.

Вмотивованість реалій життя, посилання на документальні свідчення,, які буквально стріляють правдою у людську свідомість страшними фактами, подані специфічно ‑ «З хроніки подій», «З матеріалів таємного обліку», «З інформаційних даних, підтверджених Генпрокуратурою» та ін. Саме документи надають романові історичної глибини, а водночас твір акумулює потужний заряд викривальної, пізнавальної та виховної сили.

Автор досить ощадливий у змалюванні художніх образів: Яценюк ‑ «...ніби вискочив на сцену і, легкий та підтягнутий, зупинився за два кроки від мікрофону, блиснувши «розумними окулярами» (стор. 38); Кличко ‑ «Сцена ‑ це не ринг, а він за словом ніби потикався руками в кишеню та ще й у боксерських рукавицях» (стор. 40).

З великою любов'ю автор пише портрети майданівців і з неймовірною тугою оплакує прощання з полеглими Героями «Небесної Сотні» (стор. 166-174). Майже убивчо змальовані негативні персонажі: Янукович ‑ «Стояв, немов строкатий галагаз із родини качиних...» (стор. 19); Путін і Медведєв ‑ «твікси», «пістони»; Путін ‑ ліліПутін...». А далі авторське, майже надсадне: «О світе білий, терпеливий світе! Лише при згадці імені цього на Європу дихає евр ‑ холодний північний вітер борей. А що вже говорити про нас, про тебе, Україно?..» (стор. 196).

Достовірно, ба навіть в окремих деталях, описано ситуацію в Криму та на Сході України (АТО), яка на той час мінялася з калейдоскопічною швидкістю. «Владний Київ продовжував м'яти сирицю на постоли» (стор. 204). Зрада командувача Військово-Морськими Силами України контрадмірала Березовського. А тим часом ‑ «Крим пручався. Покинутий владою на відчай Божий, опирався мовчки, неорганізовано, але вперто» (стор. 234). На Сході України не просвітив Усевишній розуму і генералам Литвинам.

В сюжетну канву роману вплетена окрема сюжетна лінія ‑ кохання Романа Пересунька і Соломії Сеник. І це цілком умотивовано: серед гніву, стогону і вогню народилося чисте і світле кохання, у протистоянні честі й нечестя - нова Україна в Україні.

Організація мовлення роману чітка, думки викладені лаконічо, без усяких натяків та двозначностей. Мова соковита у динамічних діалогах, полілогах та авторських ремарках, помітно насичена духом фольклору, елементами вправних художніх порівнянь та співставлень. Взяти хоча б «Короткі екскурси в трагічну історію України-Руси» і «Короткий екскурс у теперішнє суверенної України», а підсумки майже ідентичні, У першому випадку ‑ «Усі вони, гетьмани, у той чи інші спосіб дбали про возз'єднання України, але повсюди цю боротьбу супроводжували чвари, ворожнеча й майже вовча гризня» (стор. 250); у другому ‑ «Кожен з екс-президентів устигав добряче наслідити, і, що найбільш потворно, жоден і досі не поніс аніякого покарання» (стор. 252).

Мова твору досить індивідуалізована, що підкреслює оригінальність його та свіжість. Тембр варіює від плавно-епічного до експресивного, автор часто вдається до публіцистичних пасажів, що виокремлює особисте ставлення до подій, ситуацій чи окремих персонажів. До прикладу, ‑ «Годі колотитися, блудні сини й удатні! Клякніть на коліна перед гордою пам'яттю поколінь, перед Україною, попросіть Усевишнього, щоби повернув рештки змарнованого вами часу» (стор. 148). Подібні авторські прийоми надають романові такої вибухової сили, що здатна примусити владу дослухатися до голосу народу, вірою і правдою служити Україні.

 

З подання Національної Спілки письменників України

Коментарі

Роман Андрія Гудими "Очищення" - це, справді, роман-хроніка. В ньому талановито йдеться про події на "Євромайдані", про "Небесну сотню", про владу, колоритно виписані центральні політичні фігури часу. Автор сміливо їх подає за їхніми справжніми прізвищами. Події відтворено в динаміці, дотепно, надзвичайно цікаво. Дивовижно розкрито психологію персонажів на такому неймовірно драматичному рубежі українського буття. Жива, яскрава мовна палітра. Їй характерний високий ступінь метафоричності. Автор багато цитує українських політиків, їхні пасажі в контексті романного полотна надзвичайно органічні, зовсім не сприймаються як чужорідні, а яскраво відтворюють того чи іншого державного діяча. Отже, в романі А. Гудими документалізм талановито вживається з високою художністю. Твір дуже актуальний, надається для серйозних роздумів про причини національних поразок. Отже, це ще й роман-урок. Переконана, що роман Андрія Гудими "Очищення" може гідно представляти звання Шевченківського лауреата.

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA