Офіційний веб-сайт

Роман «Маша, або Постфашизм»

Автор(-и): Ярослав Мельник / Розділ: Література

Роман «Маша, або Постфашизм», автор Ярослав Мельник, «Видавництво Старого Лева» (м. Львів), 2016 р.

Висунуто Громадською організацією «Українська асоціація культурологів – Львів».

 

Роман «Маша, або Постфашизм» Ярослава Мельника

 

Яким би було людство, якби фашизм з його теорією надлюдини та вищої раси переміг? З людей варили мило уже в Освенцімі. А що сталося би, якби тисячолітній Рейх, про який мріяв Гітлер, став реальністю і проіснував тисячу та більше років? Як би він еволюціонував? Що таке людяність? І що таке врешті людина? На ці та інші запитання відповідає Ярослав Мельник своїм новим, надзвичайно актуальним для України романом.

«Маша, або Постфашизм» ‑унікальний для українського книжкового ринку роман. Це і антиутопія, футуристичний, «орвелівський» роман, і гостросюжетний твір, який тримає в напрузі від першої до останнього сторінки. Це сповнений гуманістичного пафосу філософський, що вражає своєю масштабністю, роман, який шукає відповіді на запитання, чи будь-яка істота, яка має людське тіло, ‑ це людина. А ще це дивовижна історія любові, адже саме вона є одним із тих мірил, які визначають людське у нас.

Нова книга Я.Мельника ‑ це спроба зрозуміти історичні та психологічні витоки людської жорстокості: чому людина здатна зневажати іншу людину? Чому вона здатна її експлуатувати, вбивати? В контексті сьогоднішніх подій на Донбасі, особливо, якщо зважити на фашистську природу російського агресивного режиму, роман звучить надзвичайно гостро.

У цьому творі є вбивства, які ніхто не засуджує, і є любов, яку ніхто не визнає. Є кілька варіантів істин ‑ на вибір. І є правда, якою б жорстокою вона не була. «Будь-яка правда шокує: наша свідомість не хоче прийняти правди, ‑ розповідає Ярослав Мельник. ‑ Ми живемо в жорстокому світі, а покликання літератури ‑ чесно показати цю жорстокість. Пройшовши через шок, ми стаємо глибшими, і в душі загоряється світло».

Роман «Маша, або Постфашизм» на сьогодні отримав більше 20 позитивних рецензій, навколо нього, навколо поставлених у ньому проблем точаться гарячі дискусії. Він став фіналістом премії «Книга року ВВС-2016» і потрапляє постійно в складені критиками списки кращих книг року.

Ярослав Мельник ‑ письменник-сюрреаліст, фантаст, філософ. У 80-х роках ‑ він відомий літературний критик, який затим зник з українського літературного контексту на десятки років. Повернувшись в українську літературу через багато десятиліть як прозаїк (усі роки відсутності в Україні він писав і успішно видавав свої книги за кордоном), Я.Мельник відразу зайняв нішу автора глибокої сюрреалістичної прози, в якій піднімаються питання людської екзистенції. Його твори і стиль критики порівнюють з творчістю Камю, Борхеса, Кафки, Орвела, Бредбері. Цей автор, за словами критиків, привніс в українську прозу «західну» манеру письма, його тексти (оповідання, повісті, романи) наближаються до вивірених класичних прозових форм, позбавлені багатослівності, вони багаті захованою інтелектуальністю, сповнені внутрішньої напруги, нерідко викликають у читача катарсис.

Я.Мельник ‑ володар премії «Книга року ВВС-2013» за філософський роман-антиутопію про світ незрячих «Далекий простір». Його україномовні книги вперше в історії премії тричі поспіль ставали фіналістами цього конкурсу (2012, 2013, 2014). Фіналістом стала і «Маша, або Постфашизм», четверта книга автора українською мовою. «Далекий простір» також отримав премію Валерія Шевчука «За кращу книгу української прози 2013 р.». Книги Я.Мельника неодноразово потрапляли у фінал «Книги року» в Литві, їх номінували на Європейську літературну премію. Роман «Парії раю», що вийшов в одному з найбільших французьких видавництв, був високо оцінений паризькими критиками. В новому вражаючому своєю метафоричною силою романі Ярослава Мельника «Маша, або Постфашизм» йдеться про реалізовану ідею третього Рейху. Яким було би життя в постфашистському суспільстві. І чи не живемо ми вже тепер в епоху замаскованих постфашистів?

Зважаючи на те, що однією із цілей діяльності «Української асоціації культурологів ‑ Львів» («УАК ‑ Львів») є «сприяння утвердженню цінностей толерантності та розвитку процесу взаємодії культур на теренах України», роман Ярослава Мельника є визначним явищем на цьому полі гуманітаристики, яка виходить далеко за межі українського контексту, та все ж потужно його виопуклює.

 

З подання Громадської організації «Українська асоціація культурологів – Львів»

 

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA