Офіційний веб-сайт

Роль Олесі Богданівни у виставі «Самотня леді» І.Афанасьєва

Автор(-и): Галина Яблонська / Розділ: Театральне мистецтво

За виконання ролі Олесі Богданівни у виставі «Самотня леді» І.Афанасьєва у Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка, роль виконує: Галина Яблонська, рік оприлюднення: 2014.

Висунуто Українським фондом культури імені Бориса Олійника

 

Роль Олесі Богданівни у виставі «Самотня леді» І.Афанасьєва Галини Яблонської

 

Сім років поспіль Олеся Богданівна ‑ героїня народної артистки України Галини Яблонської з вистави «Самотня леді» забирає в полон глядацькі душі і серця, щоб очистити їх, наповнити людяністю, духовністю і святою вірою у нездоланність і життєдайність як української нації, так і мистецтва в цілому. Цю роль і виставу можна по праву вважати авторсько-акторською Галини Яблонської. Адже ж саме їй належить основна концепція та ідея: історію самотньої актриси перетворити на хвилюючу, глибоко духовну сповідь про власне життя. В якому, як у дзеркалі, відобразилися всі складні, трагічні події XX століття, становлення й утвердження європейського за формою, національного за змістом сценічного мистецтва, тернистий шлях до незалежності України, нашого з вами державотворення.

Актриса, володіючи відчуттям театру і розуміючи його місію, на генетичному рівні тактовно і з вишуканим художнім смаком вводить у тканину п'єси монологи зі своїх знакових ролей: Роксолани (за однойменним романом П.Загребельного), Марусі («Маруся Богуславка» М.Старицького), Галі («Назар Стодоля» Т.Шевченка), Аделі («Для домашнього вогнища» за повістю І.Франка), Баби Параски («Кайдашева сім'я» І.Нечуй-Левицького). Миттєве перевтілення з персонажу у персонаж заворожує, відкриває непересічні грані акторського таланту, над яким час не владний. При цьому жодного разу не порушуючи основної лінії п'єси та гармонійно поєднуючись зі своїми молодими партнерами, насичує твір глибинними воістину вічними категоріями, виводить його на загальнолюдські проблеми, які хвилювали наших попередників, які продовжують живити сьогоднішнє мистецтво, а головне, ‑ ці перлини нашої спадщини лишаються взірцями, які пробуджують і сприяють відчуттю національної гідності, вселяють високу духовність, без якої неможливе існування нації. Кожного разу, по закінченню вистави (яка постійно збирає повні зали) ще довго лунають оплески,  а вдячні  глядачі,  проникнувшись відвертістю і граничною щирістю таланту Актриси, розпочинають діалог про проблеми сьогодення, свято вірячи, що Доброта, Мудрість і глибока Народність, яка щойно звучала, допоможе їм відстояти світлі ідеали і гідно продовжити заповіти геніальних творців, слова яких так відчайдушно і переконливо звучали крізь серце актриси.

За час, що минув з дня прем'єри, вистава побувала у численних гастрольних турне, мистецьких фестивалях та форумах. У 2014 році за виконання ролі Олесі Богданівни у виставі «Самотня леді» Яблонська Галина Гілярівна стала лауреатом Мистецької премії «Київ» імені Амвросія Бучми у галузі театрального мистецтва.

На X Театральному фестивалі «Ноmо LUDENS» («Людина, що грає»), Галина Гілярівна Яблонська стала переможницею в номінації «Краща жіноча роль» (м. Миколаїв, 2016 рік).

Творчий неспокій, неймовірна, всепоглинаюча любов до мистецтва театру та відкритість до будь-якого експерименту, які є визначальними рисами мисткині, в рік відзначення 160-річчя від дня народження геніального поета, пророка, митця, патрона театру Івана Франка здивували мистецьку громадськість та широкий загал глядачів новою неочікуваною, парадоксальною роботою Г.Г.Яблонської у виставі франківців «Таїна буття» за твором Т.Іващенко, в якій вона створила загадково пронизливий і гранично достовірний образ дружини Івана Франка Ольги Хоружинської. За цю роль актриса відзначена Дипломом Незалежного інтерактивного містичного фестивалю авторів «Німфа» в номінації «За наймістичніший дует» разом зі своїм партнером Олегом Шаварським (2017 р.).

 

 

З подання Українського фонду культури імені Бориса Олійника

Народна артистка України Галина Яблонська
Народна артистка України Галина Яблонська
Коментарі