Офіційний веб-сайт

Претенденти на здобуття Національної премії України ім.Т.Шевченка 2018 року

Закінчився термін подання творів на розгляд Шевченківського комітету. Імена учасників конкурсного відбору оприлюднені на офіційному сайті премії.

 

Твори подавалися від різних державних та недержавних установ. Найбільше організацій висунули на здобуття премії книжки Емми Андрієвської, а найбільша кількість авторів була подана від Фонду Бориса Олійника. До першого конкурсного туру була подана 51 робота.  Нагадаємо, голосування (таємне) членів комітету відбувається у три тури.  Під час обговорення і оцінювання творів, на засіданнях робочої групи залучають групу експертів. За традицією, нагородження переможців  проводиться після підписання Указу Президентом України, а сама святкова церемонія приурочується до дня народження Кобзаря.

 

ЛІТЕРАТУРА, ПУБЛІЦИСТИКА, ЖУРНАЛІСТИКА

 

1. Андієвська Емма Іванівна.

 

Поетичні збірки «Щодення: перископи» (2017 р., в-во «Друкарський двір Олега Федорова», м. Київ), «Маратонський біг» (2016 р., в-во «Люта справа», м. Київ), «Шухлядні краєвиди» (2015 р., в-во Український Вільний Університет», м. Мюнхен), «Бездзиґарний час» (2013 р., в-во «ТОВ Журнал «Всесвіт», м Київ), «Міста-валети» (2012 р., в-во «ТОВ Журнал «Всесвіт», м Київ).

 

Представлено Інститутом філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національним університетом «Острозька академія», Національним музеєм літератури України.

 

2 .Бережко-Камінська Юлія Миколаївна.

 

Книга поезій «Пошепки і вголос» (підписано до друку 24.05.2017, в-во «Український письменник», м. Київ).

 

Представлено Видавництвом «Український письменник».

 

3. Брати Капранови (Капранов Віталій Віталійович, Капранов Дмитро Віталійович).

 

Роман «Забудь-річка» (2016 р., в-во «Нора-Друк», Київ).

 

Представлено Видавництвом «Нора-Друк».

 

4. Ірванець Олександр Васильович.

 

Роман «Харків 1938» (2017 р., в-во «Лаурус», м. Київ).

 

Представлено Комунальним закладом культури «Харківський літературний музей».

 

5. Карась Петро Прокопович.

 

Роман-трилогія «Серце мусить боліти» (2012-2013 рр., в-во «Цюпак», м. Хмельницький), поетичний двотомник «Жито і калина» (2016 р., в-во «Цюпак», м. Хмельницький).

 

Представлено Українським фондом культури імені Бориса Олійника.

 

6. Клюкіна Тамара Михайлівна (творчій псевдонім Ганна Ручай).

 

Книга «На східному фронті є зміни» (2017 р., в-во «Час Змін Інформ», м. Біла Церква).

 

Представлено Білоцерківське міськрайонне об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т.Г.Шевченка.

 

7. Корсак Іван Феодосійович.

 

Романи «Борозна у чужому полі» (2014 р., в-во «Ярославів Вал», м. Київ), «Вибух у пустелі» (2015 р., в-во «Ярославів Вал», м. Київ), «На розстанях долі» (2017 р., в-во «Ярославів Вал», м. Київ).

 

Представлено Всеукраїнським товариством «Просвіта» ім. Тараса Шевченка.

 

8. Кулик Валерій Павлович.

 

Книги поезій «Призначаю побачення» (2013 р., в-во Наддніпряночка, м. Херсон), «Земне тяжіння» (підписано до друку 24.10.2017, в-во «ТОВ «ВКФ «СТАР» ЛТД», м. Херсон).

 

Представлено Херсонською обласною бібліотекою для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова.

 

9. Плохій Сергій Миколайович.

 

Книга «Брама Європи» (2016 р., в-во «Клуб сімейного дозвілля», м. Харків).

 

Представлено членом Комітету Дроздовським Д. І.

 

10. Рафєєнко Володимир Володимирович.

 

Роман «Долгота дней! – «Довгі часи» (переклад) (2017 р., в-во «Старого Лева», м. Львів).

 

Представлено Конгресом літераторів України, «Видавничим Домом «Чілі», редакція журналу «ШО».

 

11. Рисцов В’ячеслав Олександрович.

 

Збірка поезій «Моя любов на тебе схожа» (2014 р., в-во «Федорко», м. Харків).

 

Представлено Українським фондом культури імені Бориса Олійника.

 

12. Рябий Василь Михайлович.

 

Книга сонетів «Сологолос. Сто вінків сонетів» (2015 р., в-во «Писаний Камінь», м. Косів).

 

Представлено Івано-Франківської обласна організація Національної спілки письменників України.

 

13. Слоньовська Ольга Володимирівна.

 

Роман у двох книгах «Упольоване покоління» (2017 р., в-во «Український пріоритет», м. Київ).

 

Представлено Українським фондом культури імені Бориса Олійника.

 

14. Смола Оксана Миколаївна.

 

Книга «Вітрильник у Божих долонях» (2016 р., в-во «Літопис», м. Миколаїв).

 

Представлено Щомісячним літературно-мистецьким та громадсько-політичним часописом «Дзвін».

 

15. Татчин Сергій Олександрович.

 

Книга поезій «Пташка» (2016 р., в-во «ТОВ «Меркьюрі-Поділля», м. Вінниця).

 

Представлено Вінницькою міською письменницькою організацією.

 

16. Тарасюк (Тарасюк-Андрощук) Галина Тимофіївна.

 

Роман-версія «Зоре моя вечірняя, або Пророк і Марія» (2015 р., в-во «Дніпро», м. Київ,).

 

Представлено Українським фондом культури.

 

17. Терен (Таран) Віктор Васильович.

 

Книга поезій «Жити: триптих» (2016 р., в-во «Дніпро», м. Київ,).

 

Представлено ТОВ «Редакція журналу «Дивосвіт».

 

18. Усенко Павло Георгійович.

 

Нарис «На Шевченковій орбіті: Зигмунт Сєраковський» (Газета «Свобода» №9 (609) від 04.03.2013).

 

Представлено Київським Польським культурно-освітнім товариством імені Адама Міцкевича.

 

19. Цвід Антонія Петрівна.

 

Роман у трьох книгах «Возлюбленик муз і грацій. Кохані жінки Тараса Шевченка» (2017 р., в-во «Прометей», м. Київ).

 

Представлено Публічною бібліотекою імені Лесі Українки для дорослих м. Київ.

 

20. Чумак Іван Володимирович.

 

Книга оповідань «Історія самобутності, або Народ – безсмертний» (2016 р., в-во «Український письменик», м. Київ).

 

Представлено ТОВ «Світлиця».

 

21. Шкраб’юк Петро Васильович.

 

Книга «Над Простором і Часом: трилогія незвичайного» (2017 р., в-во «Апріорі», м. Львів).

 

Представлено Львівською обласною організацією Національної спілки письменників України.

 

МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО

 

22. Балема Микола Панасович, Балема Богдан Миколайович (композитори).

 

Музично-драматичне дійство за творами Т. Г. Шевченка «ПРОРОК» (2014).

 

Представлено Українським фондом культури імені Бориса Олійника.

 

23. Козаренко Олександр Володимирович (фортепіано, композиція), Шутко Лідія Остапівна (скрипка).

 

Концертна програма 2015-2017 років «Українська скрипкова соната», «Sonata quasi una Fantasia» для скрипки та фортепіано.

 

Представлено Львівською організацією Національної спілки композиторів України.

 

24. Линів Оксана Ярославівна (диригент).

 

Концертні програми 2014-2017 років.

 

Представлено Національною спілкою композиторів України.

 

25. Павліковський Володимир Антонович (автор музики), Кулик Олена Андріївна (солістка, вокаліста), Матейко Любомир Михайлович (диригент, постановник).

 

«Дніпрова сага» вокально-оркестрова партита-дума на слова Т. Г. Шевченка у 12 частинах для соліста, хору та оркестру у виконанні Київського академічного ансамблю української музики «Дніпро».

 

Представлено Національною спілкою кобзарів України.

 

26. Польова Вікторія Валеріївна (композитор).

 

Хорова симфонія на канонічні тексти «Світлі пісне співи» у 15-ти частинах для солістів та мішаного хору а cappella.

 

Представлено Національною спілкою композиторів України.

 

27. Тютюнник Павло Васильович (композитор).

 

Цикл пісень на вірші українських поетів «Зачарована Квітко Моя!..» (2014).

 

Представлено Сектором культури та туризму Васильківської районної державної адміністрації.

 

28. Шейко Володимир Олександрович.

 

Концертні програми 2012-2017 років, цикл аудіозаписів творів українських композиторів до Фонду Українського радіо.

 

Представлено ПАТ НСТУ «Центральна дирекція «Українське радіо».

 

ВІЗУАЛЬНІ МИСТЕЦТВА

 

29. Андрійчук Михайло Омелянович (художник).

 

Серія графічних творів «Шевченкіана», «108 вад людських».

 

Представлено Українським фондом культури імені Бориса Олійника.

 

30. Атлантова Софія Олександрівна, Клименко Олександр Віталійович (художники).

 

«Іловайський деісис»: цикл робіт проекту «Ікони на ящиках з-під набоїв».

 

Представлено Міжнародним інститутом культурної дипломатії.

 

31. Білик Микола Ілліч (скульптор).

 

Пам’ятник гетьману України Івану Мазепі та цикл скульптурних робіт «Любов земна».

 

Представлено Національною академією мистецтв України.

 

32. Бондаренко Микола Михайлович (художник).

 

Графічна серія до «Лісової пісні» Лесі Українки.

 

Представлено Сумським обласним товариством «Просвіта» імені Тараса Шевченка.

 

33. Гончарук Ніна Іванівна (майстриня).

 

Серія вишитих робіт «Шевченкіана в вишитих полотнах».

 

Представлено Українським фондом культури імені Бориса Олійника.

 

34. Крижанівський Микола Миколайович (скульптор).

 

Серія монументальних робіт «За України, за її волю!».

 

Представлено Громадською організацією Львівської обласної організації Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» ім. В. Стуса, Громадською організацією «Русалка Дністрова».

 

35. Липовка Віктор Романович та Рубан Олександра Юріївна (скульптори).

 

Пам’ятник Олені Телізі та її соратникам.

 

Представлено Національною спілкою художників України.

 

36. .Маков Павло Миколайович (художник).

 

Проект «Paradiso Perduto».

 

Представлено членом Комітету Тумасян Т. А.

 

37. Ментух Андрій Іванович (художник).

 

Твори: «Людина в образах – 1», «Людина в образах – 2», «Людина в образах – 3».

 

Представлено членом Комітету Савченком С. О.

 

38. Скритуцький Костянтик Валерійович (скульптор).

 

Парк мозаїчно-керамічних скульптур на Пейзажній алеї в м. Києві.

 

Представлено експертом комітету Рябчиєм І. С.

 

39. Слєпченко Володимир Павлович (художник).

 

Мистецький соціально-патріотичний проект «Обрані часом».

 

Представлено Всеукраїнським товариством «Просвіта» імені Тараса Шевченка.

 

40. Таран Володимир Васильович, Харук Олександр Григорович, Харук Сергій Григорович (художники).

 

Добірки монет: «200-річчю від дня народження Тараса Шевченка», «Євромайдан. Революція гідності. Небесна сотня.», «25-річчю Незалежності України».

 

Представлено членом Комітету Голотою Л.В.

 

41. Тітаренко Євген Леонідович (режисер, оператор), Хазан Наталія Вікторівна (автор сценарію, режисер монтажу), Іванов Дмитро Вікторович (візіограф), Курляк Андрій Петрович (автор ідеї, співавтор сценарію), Кнюпа Костянтин Григорович (художник з графіки та спеціальних ефектів).

 

Панорамний фільм «Дніпро – форпост України».

 

Представлено Державним підприємством «Кримський дім», членом Комітету А. М. Роговцевою.

 

42. Шелест Микола Миколайович (художник).

 

Цикл живописних творів «Тарас Григорович Шевченко», « Мальовнича Україна».

 

Представлено Українським фондом культури імені Бориса Олійника.

 

КІНОМИСТЕЦТВО

 

43. Бебик Валерій Михайлович (автор і ведучий).

 

Цикл документальних фільмів «Кримська Україна» авторського телевізійного проекту «Цивілізація INCOGNITA» телеканалу «Тоніс».

 

Представлено Київською організацією Національної спілки журналістів України.

 

44. Веретенніков Віктор Олександрович (автор сценарію), Ямбурський Валерій В’ячеславович (режисер), Лінартович Костянтин Костянтинович (головний виконавець ролі Блгдана Хмельницького), Галицький Володимир Васильович (оператор-постановник).

 

Повнометражний художній фільм «Гетьман» (2015).

 

Представлено Громадською організацією «Науково-методологічна комісія з журналістики та інформації».

 

45. Ломачук Дмитро Федорович (режисер).

 

Документальний багатосерійний фільм «Героїчне минуле: від Святослава – до Небесної сотні».

 

Представлено Громадською організацією «Об’єднання кінематографістів «КІНО-ЛОГОС».

 

46. Тихий Володимир Вікторович (режисер).

 

Цикл історично-документальних фільмів у рамках Творчого об’єднання «Вавілон’13», присвячений Революції Гідності (2014-2017).

 

Представлено Національний центр Олександра Довженка.

 

47. Томенко Тарас Миколайович (режисер).

 

Документальний фільм «Будинок «Слово» (2017).

 

Представлено Національною спілкою кінематографістів України.

 

ТЕАТРАЛЬНЕ МИСТЕЦТВО

 

48. Баклан Олексій Федорович (диригент), Рехвіашвілі Аніко Юріївна (хореограф).

 

За створення балетів «Дама з камеліями» на музику Л. Бетховена, І. Брамса, І. Пахельбеля, Г Форе, Е. Елгара, І. Стравінського та «Снігова королева» на узику П. Чайковського, А. Лядова, А. Рубінштейна, Е. Гріга, Ж. Массне.

 

Представлено Державним підприємством «Національна опера України».

 

49. Голуб Василь Григорович (актор).

 

Моновистава «В степу безкраїм за Уралом».

 

Представлено Полтавським академічним обласним українським музично-драматичним театром ім. М. Гоголя.

 

50. Кужельний Олексій Павлович (режисер).

 

Моновистави «Прекрасний звір у серці» (2013), «Новеченто (1900-й)» (2015), «Про Ромео і Джульєтту… тільки звали їх Маргарита і Абульфаз» (2016), «Бій з тінню» (2016).

 

Представлено членом Комітету Богдановичем О. В.

 

51. Яблонська Галина Гілярівна (актриса).

 

За виконання ролі Олесі Богданівни у виставі «Самотня леді» І. Афанасьєва у Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка (2010).

 

Представлено Українським фондом культури імені Бориса Олійника.

 

ДОВІДКА «ДНЯ»

 

Національна премія України імені Тараса Шевченка — державна нагорода України, найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Заснована 1961 року.

 

Премія встановлена для нагородження за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які є вершинним духовним надбанням Українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам’ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства.

 

До складу Комітету Шевченківської премії увійшли: кінознавець Сергій Тримбач, артист Олексій Богданович, театральний режисер Дмитро Богомазов, кінорежисер Сергій Буковський, хоровий диригент Микола Гобдич, письменниця Любов Голота, письменник Григорій Гусейнов, кінорежисер і телережисер Андрій Дончик, літературознавець Дмитро Дроздовський, письменник Сергій Жадан, мистецтвознавець Марія Задорожна, художник Анатолій Криволап, композитор Юрій Ланюк, журналіст, телеведучий Юрій Макаров, музикознавець Олександра Олійник, співак Тарас Петриненко, актриса Ада Роговцева, художник Сергій Савченко, літературознавець Ростислав Семків, кінорежисер Мирослав Слабошпицький, літературознавець Елеонора Соловей, актриса Наталя Сумська, майстер народного мистецтва Олександра Теліженко, галерист, куратор Тетяна Тумасян. Головою Комітету є письменник Юрій Щербак.

 

Джерело: Газета «День» від 2 листопада 2017 року