Офіційний веб-сайт

Популяризація українського хорового мистецтва

Автор(-и): Олександр Вацек / Розділ:

Популяризація українського хорового мистецтва; автор: художній керівник та головний диригент Академічної хорової капели «Орея» Олександр Вацек.

Висунуто Управлінням культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації.

 

Хорове мистецтво Олександра Вацека

 

Олекандр Вацек відомий в Україні і далеко за її межами як популяризатор українського хорового мистецтва за кордоном, надзвичайна майстерність якого виявилася в інтерпретації української та західноєвропейської хорової музики. Про це свідчить рекордна для України кількість перемог на міжнародній арені, унікальна режисура, своєрідна театралізація хорового концерту.

Вацек Олександр Олександрович (1955 р.н.) ‑ український хормейстер, диригент, викладач вокалу, член журі, хоровий консул, аранжувальник, Заслужений діяч культури України, Заслужений діяч мистецтв України, художній керівник та головний диригент Академічної хорової капели «Орея» (1986 року).

Академічна хорова капела «Орея» ‑ честь і слава Житомира, візитівка українського хорового мистецтва, один з кращих хорів Європи.

Хорова капела «Орея» ‑ володарка 9 гран-прі та більше 30 перших місць та спеціальних призів, на престижних міжнародних хорових конкурсах! Взяла участь більше ніж у 30 міжнародних хорових конкурсах і фестивалях, більше 2000 концертів «Орея» на чолі з О.Вацеком дала в Україні, Польщі, Чехії, Угорщині, Болгарії, Словенії, Німеччині, Швейцарії, Італії, Іспанії, Нідерландах, Франції, Англії, Норвегії, Південній Кореї та Ізраїлю.

За час існування «Орея» напрацювала репертуар із сотень композицій (від старовинних українських кантів 14 ст. до сучасних авангардних творів 21 ст.) У його багатогранності ‑ українська духовна музика, обробки українських народних пісень, класичні, романтичні, сучасні твори українських та західноєвропейських композиторів, пісні народів світу.

За мірками академічного хору, «Орея» ‑ невеликий склад, це камерний хор, у ньому близько 30 учасників. Але перед кожним із них стоїть нетривіальне завдання: артисти під час концерту пересуваються залою, розігрують невеличкі сценки, тупочуть ногами й навіть акомпанують ‑ на простих музичних інструментах (барабан, трикутник). І в той самий час співають. Кожна композиція ‑ своєрідна історія. Хор живе на сцені. Завдяки вмілому керівнику хористи кожен свій виступ роблять жвавим та цікавим, постійно експериментують. Як відмітив Лоренцо Донаті (володар Гран-прі Європи) «Орея тільки взяла перший тон і ти вже зачарований! Хор, і разом із ним зал, проживають кожну фразу як одне ціле, це і є справжнє Мистецтво!».

В Олександра Вацека дуже своєрідна манера диригування, до того ж Олександр Олександрович часто бере на себе роль ведучого та розповідає цікаві факти про композиції, що виконуються.

Засновник і керівник академічної хорової капели «Орея» Олександр Вацек разом із зростанням свого колективу отримав високий міжнародний статус, як хормейстер і диригент. Його постійно запрошують до участі в журі престижних міжнародних конкурсів і навіть «Всесвітніх хорових ігор».

 

З подання Управління культури та туризму Житомирської обласної державної адміністрації

Коментарі

Всесвітня хорова капела "Орея" https://youtu.be/8tTZPkyZx9w

Ми висловлюємо слова вдячності та підтримки керівнику колективу, заслуженому діячу мистецтв України, талановитій особистості Олександру Вацеку за високий професіоналізм і плідну діяльність по залученню глядачів до спілкування з високим хоровим мистецтвом, а також за значну роботу по естетичному вихованню молоді. Завдячуючи цій людині професійний і досвідчений колектив «Орея» зумів завоювати репутацію одного з найцікавіших колективів України.
«Орея» - це золотий фонд нашої культури. Хорова капела перебуває у динамічному творчому пошуку відкриваючи широкий простір для духовного зростання українського народу.
Кіровоградська обласна філармонія підтримує пропозицію щодо нагородження Олександра Вацека найвищою державною нагородою Державною премією ім. Т.Г. Шевченка.
З повагою,
Директор Кіровоградської обласної філармонії, заслужений працівник культури України М. І Кравченко
Народна артистка України А. М. Червінська
Художній керівник філармонії, заслужений діяч мистецтв України Н.В. Бондаренко

Академічна хорова капела "Орея" Житомирської обласної філармонії ім С. Ріхтера під орудою заслуженого діяча мистецтв України,лауреата премії імені Івана Огієнка, чудового керівника, диригента Олександра Вацека,є одним з найвідоміших творчих колективів, які постійно презентують українську культуру не тільки на теренах нашої держави, а й за кордоном.
Яскравий доказ його багаторічної, плідної та професійної діяльності – це досягнення колективу, який він заснував та очолює вже багато років. 9 “Гран-Прі” та більше 30 перших місць на престижних міжнародних хорових конкурсах, що проходили у Німеччині, Швейцарії, Франції, Іспанії, Словенії.
Завдяки творчій роботі Маестро збільшується кількість шанувальників хорового співу, зростає число тих, хто вирішив присвятити себе цьому виду мистецтва професійно і назавжди.
І тому Олександер Вацек — український хормейстер, вокальний педагог, хоровий консул від Чехії та України, обраний Міжнародним Олімпійським Хоровим Комітетом на період з 2004 до 2008 р.,член міжнародних організацій «Інтеркультур» та «IFSM», член журі 2-ї, 3-ї та 4-ї Всесвітніх Хорових Олімпіад, ведучий ательє на «Європа-кантат» (2006); член журі багатьох престижних міжнародних хорових конкурсів таких як Толоса (Іспанія), Марктобердорф (Німеччина), Ріва дель Гарда (Італія), конкурс ім. Йоганеса Брамса (Німеччина), Таллін, Естонія, Берген (Норвегія); ведучий майстер-класів в Канаді, Італії, Німеччині, Латвії, Чехії, Австрії, Угорщині, Молдові, Україні заслуговує на найголовнішу проемію нашої держави.

Одна з найкращих хорових капел Європи Академічна хорова капела "Орея" Житомирської обласної філармонії імені Святослава Ріхтера була заснована в кінці 1986 році, хормейстером від Бога, художнім керівником та головним диригентом, заслуженим діячем мистецтв України Олександром Вацеком.У хоровому середовищі його без перебільшення можна назвати законодавцем мод. Олександр Вацек не тільки "розв’язав руки " артистам хору, зумівши подолати їх холодну сценічну статичність і змусивши рухатися, відкрив іншу перспективу. Він довів, що один і той же склад хористів може співати не просто різну музику, а ще й співати її в різних вокальних манерах.Серед здобутків цього славнозвісного колективу — перемоги на міжнародних конкурсах у словенському Мариборі, французькій Турі, болгарській Варні, іспанському Толосі. Більше 500 концертів "Орея" з Олександром Вацеком дала в Україні у Польщі, Чехії, Угорщині, Болгарії, Німеччині, Швейцарії, Італії, Іспанії, Нідерландах, Франції та Англії. "Орея" є володарем 9 Гран-прі та 40 перших місць на престижних міжнародних конкурсах.Однозначно, такий діяч музичного мистецтва як Олександр Вацек, заслуговує високої нагороди - Шевченківської премії.

Хорова капела «Орея» вже давно стала осередком української музичної культури Житомирського краю. Кожен концерт стає черговою неймовірною сенсацією.
На рахунку хоровиків майже дві тисячі концертів та три десятки міжнародних конкурсів і майже у кожному з яких – призове місце. Нещодавно «Орея» взагалі увійшла до четвірки кращих хорів, посівши перше місце з-поміж 23 хорових колективів світу на Міжнародному конкурсі в Іспанії.

Абсолютно очевидно, що професіоналізм "Ореї" знаходиться на тому рівні, коли стежиш
чи "зможе він зараз перевершити сам себе". Прикладом тому є фантастичний "Політ джмеля"... Але, саме головне у виконанні «Ореї» і самого Вацекa — це справжній, апсолютний контакт з публікою,— саме такий, яким повинен бути контакт артиста з глядачем. Контакт, що містить театральності рівно стільки, скільки потрібно, щоб утримати інтригу в залі, але обеззброюючий, щирий,  імпровізаційний.

Без перебільшення можна сказати, що успіхи колективу були досягнуті завдяки професіоналізму його художнього керівника та головного диригента – заслуженого діяча мистецтв України Олександр Вацека. Здобутки Олександра Вацека можна поставити на один щабель з такими видатними постатями як: Корольов, Короленко, Ріхтер, Іван Сльота.
Ми пишаємось нашим земляком, який є обличчям Житомирської області та гідний найвищих державних нагород.

Директор-художній керівник Житомирського академічного музично-драматичного театру ім.І.Кочерги, заслужений працівник культури України Наталія Ростова, головний режисер Житомирського академічного музично-драматичного театру, заслужений діяч мистецтв України Наталія Тімошкіна.

Олександр Вацек з Капелою «Орея» здобув у скарбницю хорового мистецтва України 31 золоте перше місце й 9 найвищих нагород – «Ґран-прі». За 32 роки свого мистецького життя «Орея» стала всесвітньо відомим брендом у сучасному хоровому русі. О. Вацек з «Ореєю» є прикладом самовідданого, щирого служіння хоровому мистецтву України. Маестро Вацек створив у світі високомистецький, високодуховний образ України й по праву займає чільне місце в розвитку хорової культури нашого народу. Це підтверджують найвищі оцінки світових авторитетів у хоровому мистецтві: «Орея» – це один з чотирьох найкращих хорів світу, які я коли-небудь чув, і це найкращий посол України, яких я зустрічав» (Марсель Корнелю – президент Асоціації Французьких хорів); «Цей колектив встановлює нові світові стандарти хорового мистецтва і є найкращим послом України за всі роки» (Келлі Парк – художній керівник І-го міжнародного фестивалю у місті Інчон, Південна Корея).

Своєю творчістю Олександр Вацек утвердив Україні місце у Вищій Лізі хорів світу; справдив високохудожній, високопрофесійний рівень нашого базового музичного мистецтва, яким є український хоровий спів з його багатовіковою традицією. Олександр Вацек з Капелою «Орея» здобув у скарбницю хорового мистецтва України 31 золоте перше місце й 9 найвищих нагород – «Ґран-прі». За 32 роки свого мистецького життя «Орея» під орудою О. Вацека стала всесвітньо відомим брендом у сучасному хоровому русі.Олександр Вацек зі своїм хоровим колективом є прикладом самовідданого, щирого служіння хоровому мистецтву України. Маестро Вацек створив у світі високомистецький, високодуховний образ України й по праву займає чільне місце в розвитку хорової культури нашого народу. Це підтверджують найвищі оцінки світових авторитетів у хоровому мистецтві: «Орея» – це один з чотирьох найкращих хорів світу, які я коли-небудь чув, і це найкращий посол України, яких я зустрічав» (Марсель Корнелю – президент Асоціації Французьких хорів); «Цей колектив встановлює нові світові стандарти хорового мистецтва і є найкращим послом України за всі роки» (Келлі Парк – художній керівник І-го міжнародного фестивалю у місті Інчон, Південна Корея).

Олександр Вацек - художній керівник, що творить історію хорового мистецтва сьогодні своїми руками, серцем, розумом, добром,фанатичною відданістю обраному фаху, щоденним обов’язком наполегливо працювати на українській землі.
Творчість О.Вацека акумулює національну пам’ять і зберігає традиції музичного мистецтва, гармонійно вплітаючись у розмаїття музичних інтерпретацій сучасного хорового співу.
"І, мабуть, ліпше, як не буде слів..."
Хай лине музика й "Ореї" спів...

Я знаю Вацека О. О. з дня створення хорової капели "Орея", яка була заснована на базі Житомирського музичного училища ім. В. С. Косенка Житомирської обласної ради, як колега-викладач та співачка хорової капели. Це творча, самокритична, енергійна, високопрофесійна людина. Він своїм запалом спонукає всіх до творчих злетів та нових здобутків. Я вважаю, що він як ніхто вартий цієї почесної нагороди, тому що ця людина пропогує українське музичне мистецтво по всьому світу.

Браво! "Орея" визнана найкращою серед визнаних у світі хорових колективів на конкурсі в Іспанії. А я пригадую 1994 рік. Колектив вперше вирушив до Франції, у м. Тур на всесвітнє свято музики, яке відкривав щороку, ось уже 30 років поспіль наш земляк, Святослав Ріхтер. Цього разу він не приїхав - захворів. "Орея" на конкурс запізнилась: затримали оформлення закордонних документів, вкрали кейс з нотами. Але вони всерівно поїхали. Всі мелодії в Олександра Вацека були в пам"яті. Виступили поза конкурсом... і отримали запрошення на наступний рік. А в 95-му - повний тріумф, п"ять грандів по всіх номінаціях. Більше двадцяти років капела гідно представляє Україну в Європі. А ми, житомиряни, щасливі, що можемо часто слухати цей колектив.

Геніальне відчуття і трактування геніальної хорової музики, постійне оновлення репертуару. Олександр Вацек, як художній керівник та головний диригент хорової капели "Орея" гідний найвищої державної нагороди.

Академічна хорова капела «Орея» під орудою Олександра Вацека - це завжди вишуканий академічний вокал а-капела і сценічна дія в жанрі театралізованої хорової мініатюри, що створюють для глядача неповторну атмосферу і емоційну наповненість концертного простору.
Є амбасадором національної духовності України в світі.

Олександр Вацек зумів втілити в життя все те надзвичайне, високе, прекрасне, що могла зробити людина з Великої Літери. Надзвичайно талановитий митець. Однозначно заслуговує високої нагороди - Шевченківської премії.
Настоятель Свято-Михайлівського кафедрального собору м. Житомира УПЦ КП.

Олександр Вацек є талановитий у своєму житті, котрий примножив свої таланти не тільки у світському житті, але й у церковному. Свого часу було декілька випадків коли я не тільки чув спів академічної хорової капели "Орея" у храмі Божому, але й разом з ним у службі Божій прославляли Всевишнього. Коли я чую під його вмілим керівництвом духовні та світські піснеспіви я пишаюся, що наша Житомирщина має має цілу плеяду талановитих людей, які творять історію нашої славної держави.

Мистецький рівень капели "Орея" робить її унікальним явищем не тільки українського, а й світового мистецтва, а відтак, найвища національна премія була б гідною відзнакою творчого доробку колективу та його художнього керівника.

Вацек - надзвичайно талановитий митець з баченням світу з європейського п’єдедесталу! Він сучасний геній в хоровому мистецтві. Він прекрасний організатор, який з "нуля" зміг створити всесвітньовідому хорову капелу, що прославляє Україну на всі континенти Землі.

Житомирська «Орея» виборола перше місце на 50-му ювілейному Міжнародному конкурсі хорових колективів

https://www.zhitomir.info/news_178925.html

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA