Офіційний веб-сайт

Печерний Петро Петрович

Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка 2013 року за напрямом «Народне і декоративно-прикладне мистецтво» за серію керамічних тарелей за мотивами творів Тараса Шевченка.

Народився Петро Петрович Печерний (псевдонім ‑ Печорний) 2 вересня 1932 року в селі Роїще Чернігівського району і області – український художник-монументаліст, автор понад 1500 декоративно-прикладних творів, а також графіки і живопису.

Здобув освіту у Київському училищі прикладного мистецтва на альфрейному відділенні, Київському училищі прикладного мистецтва на відділенні кераміки, Ленінградському вищому художньо-промисловому училищі ім. В.Мухіної.

У різні роки працював на Городницькому фарфоровому заводі Житомирської області на посаді головного художника, у Київському НДІ кераміки і скла на посаді завідуючого лабораторією нових фарб і деколей, Товаристві охорони пам’яток історії та культури,виробничому об’єднанні «Художник».

З 2000 року і посьогодні – завідувач кафедрою художньої кераміки в Київському державному інституті декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М.Бойчука на посаді професора кафедри.

Художник був відзначений званнями: «Заслужений діяч мистецтв України» (1990 р.), «Народний художник України» (1997 р.); нагородами: орден «За заслуги» ІІІ ступеня, Почесна грамота Верховної Ради України (2004 р.). Крім того, Петро Печерний є лауреатом мистецьких премій ім. І.Нечуя-Левицького та ім. К.Білокур (2006 р.).

Член Національної Спілки художників України з 1971 р.

Найбільш вагомі мистецькі твори Петра Печерного останніх десятиліть: в кераміці - тарелі, присвячені народним героям сивої давнини ‑ «Байда», «Козак Голота», «Козак-мамай», а також «Богдан Хмельницький», «Добриня Микитович», «Ілля Муромець», «Кирило Кожум’яка», «Тарас Бульба» із серії «Богатирі землі Руської»; у графіці - роботи, виконані пастеллю на папері із серії «На Полтавщині», аквареллю і темперою «Бережіть Україну», «Гімн Природі», «Даждьбог», «Золота Берегиня»; в монументальному мистецтві - скульптури «Древо життя», «Ранок», «Лель», «Відродження України», «Берегиня на коні», «Святий Юрій»; в малярстві - живописні твори із серії «Шевченківськими місцями»; оформлення інтер’єрів редакції «Київська правда» та телецентру на вулиці Мельникова у Києві.

З 1957 по 2013 рік Петром Печерним проведено близько 40 персональних мистецьких виставок.

Творчі роботи, створені художником у різних мистецьких жанрах, зберігаються у багатьох музеях України, зокрема, в Батуринському державному історико-культурному заповіднику «Гетьманська столиця», Державному музеї народної архітектури та побуту, Державному музеї українського народного декоративного мистецтва, Донецькому історичному музеї, Запорізькому краєзнавчому музеї та в ін.