Офіційний веб-сайт

Пам’ятник Олені Телізі

Автор(-и): Віктор Липовка, Олександра Рубан / Розділ: Візуальні мистецтва

 

Пам’ятник Олені Телізі; автори: Віктора Липовка та Олександри Рубан; рік відкриття: 2017.

Висунуто Національною спілкою художників України.

 

Пам’ятник Олені Телізі Віктора Липовки та Олександри Рубан

 

Національна спілка художників України представляє на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2018 року за напрямом «Візуальні мистецтва» членів Національної спілки художників України, визначного українського скульптора, народного художника України, Липовку Віктора Романовича і талановиту скульпторку, заслуженого художника України Рубан Олександру Юріївну за створення пам'ятника українській поетесі, політичній і громадській діячці Олені Телізі та її соратникам, як одного з вершинних явищ скульптурного мистецтва останніх років. Пам'ятник відкритий 25 лютого 2017 року в столиці України на території Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр».

Творчість відомих скульпторів Віктора Липовки і Олександри Рубан є вагомим внеском у розвиток української образотворчості і культури. Їх творча праця спрямована на утвердження української державності, виховує почуття любові до рідного народу, повагу до його кращих синів і дочок, які невтомною працею і ратним подвигом служили високим ідеалам людяності, духовності і краси.

Творчість останніх років, особливо скульптурний пам'ятник поетесі і політичній та громадській діячці Олені Телізі та її соратникам, відкритий в лютому місяці нинішнього року не території Національного історично-меморіального заповідника «Бабин Яр» є одним із актуальних вершинних явищ сучасного українського образотворчого мистецтва в галузі скульптури.

Головною передумовою мистецького успіху скульпторів Віктора Липовки і Олександри Рубан є отримана ними високопрофесійна освіта під керівництвом професорів Івана Макогона та Василя Бородая, невтоленна спрага до творчості, вірність традиції української скульптурної школи, бажання працювати для утвердження української держави.

Віктора Липовку добре знають і поважають у нашій державі і поза її межами як автора багатьох скульптурних творів на тематику широкого діапазону: «Рівновага» (1982 р.), «М.Гоголь» (1986 р.), «Чумацький шлях» (1990 р.), «Адам і Єва» (1992 р.), «Король і королева» (1996 р.), «Перемога» (2000 р.); пам'ятники: Т.Шевченку (м.Мінськ, 2000 р.), М.Гоголю, (м.Шанхай, 2012 р.), О.Шалімову (м.Київ, 2013 р.). Він є автором і неповторних, новаторських творів скульптури малих форм. Учасник багатьох всеукраїнських та міжнародних художніх виставок, рочинаючи з 1978 року. Персональні виставки відбулися у Парижі (Франція, 1993 р.), Треллеборзі (Швеція, 1993 р.), Києві (1998-1999 рр., 2007 р.), Чунгуні і Пекіні (Китай, 2003 р.). Окремі твори зберігаються в Національному художньому музеї (м.Київ), в музеях Черкас, Луганська, Чернігова, Хмельницького, Одеси, Ізмаїлу та в колекціях багатьох міст світу. Член Національної спілки художників України з 1983 року.

З-поміж тематичного розмаїття скульптур Олександри Рубан портретні: «Леся Українка» (1985 р.), «Марко Вовчок» (1986 р.); композиції: «Інтуїція» (1992 р.), «Перетворення» (1995 р.), «Плетиво» (2002 р.), «Двоє» і «Проникнення» (2003 р.); пам'ятники: О.Телізі, м.Падєбради (Чехія, 2008 р.), Лесі Українці у м.Телаві (Грузія, 2012 р.). Її скульптурні твори прикрашають міста, села, музейні експозиції, а також приватні колекції численних шанувальників сучасної української скульптурної образотворчості Франції, Швеції, Швейцарії, Великої Британії, Німеччини, США та інших країн, художньою виразністю і людяністю вони привертають увагу до української культури. Член Національної спілки художників України з 1985 року.

 

З подання Національної спілки художників України

Пам'ятник Олені Телізі, автори: В.Липовка, О.Рубан
Пам'ятник Олені Телізі, автори: В.Липовка, О.Рубан
Коментарі