Офіційний веб-сайт

Науково-популярне видання «Козаки. Слов'яни проти орди»

Автор(-и): Тарас Каляндрук / Розділ:

Науково-популярне видання «Козаки. Слов'яни проти орди»; автор: Тарас Каляндрук.

Висунуто Львівською обласною організацією Національної спілки письменників України.

 

Книга «Козаки. Слов'яни проти орди» Тараса Каляндрука

 

Науково-популярна книга Тараса Каляндрука «Козаки. Слов'яни проти орди» (Літературна агенція «Піраміда», м. Львів, 2017 рік) ‑ це перша ластівка нової, а точніше відновленої концепції суто власної української історії і українського минулого. Відновленої тому, що в силу певних історичних обставин, про які ідеться, наш народ до 18 ст. мав одну уяву про своє історичне минуле і ‑ концепцію свого історичного розвитку, а від 18 ст. зовсім іншу, спотворену і сфальшовану, нав'язану не власною, а російською і німецькою історіографіями.

Не дивно, що з усього комплексу проблем, пов'язаних з європейським минулим українського народу, Т.Каляндрук обрав тему слов'янського походження Українського козацтва. З Дунайської і Поморської Русі походять витоки не тільки козацтва, а й нашої державності, духовності, писемності, культури і мови. Однак, у кожного народу є щось сакральне, свій історичний феномен. В середовищі українства цією легендою і цим історичним феноменом є поза усяким сумнівом українське козацтво. Для Т.Каляндрука цей вибір не був випадковим, оскільки вже давно він є дослідником української лицарської культури, автором таких відомих праць як «Загадки козацьких характерників», «Таємниці бойових мистецтв України». Однак вершиною його багаторічної наукової роботи є саме «Козаки. Слов'яни проти орди».

Книга «Козаки. Слов'яни проти орди» є сенсаційною. Вона вражає фактажем (достеменно, до речі, підтвердженим) та джерелами, які були повністю відсутні у нашому інформаційному просторі.

Безумовно, творчість Тараса Каляндрука справила помітний вплив на інтелектуальне українське середовище. Зокрема, його праці надихнули на творчість багатьох дослідників з усіх регіонів України, серед них знані вчені Валерій Войтович, Галина Лозко, Олександр Притула, Сергій Рудюк, Вадим Задунайський, Костянтин Рахно, Олександр Середюк, Роман Яськів, Євген Луців, Ярослав Антоняк, Анатолій Грива та багато інших. Під. сильним впливом історичних фільмів Тараса Каляндрука створилась школа історичної кінодокументалістики, представниками якої можна назвати Валентина Терлецького, Вахтанга Кіпіані, Тараса Химича та Любомира Горбача.

На думку рецензентів, книгу Т.Каляндрука дійсно треба поставити в один ряд з «Історією запорізьких козаків» Д.Яворницького, але не на другому, а вже на першому місці, так як у світлі наведених фактів праця Яворницького багато в чому вже застаріла і найбільшим авторитетом в темі українського козацтва на сьогоднішній день вже є не він, а Т.Каляндрук. В цьому немає нічого принизливого, принизливим є те, що в 21 столітті найбільш авторитетними і фундаментальними вважаються праці і наукова школа кін. 19 ст., тобто це є мовчазним визнанням того, що жодного поступу українська історіографія за цей час не зробила. Разом із скасуванням табу на дослідження історії українства в Дунайській і Поморській Русі подібна доля чекає ще сотні інших праць, які ми до цього часу вважали фундаментальними, в т. ч. і М.Грушевського, який у свій час зробив колосальний прорив в дослідженні української історії, довівши, що українці не є малоросами, а окремим від росіян народом, зі своєю власною історією, мовою і культурою. Однак, зробивши крок вперед, він тут же відступив на два кроки назад, визнавши росіян слов'янським народом і таким чином мимоволі став хресним батьком теорії про «три братніх слов'янські народи». Помилки істориків надзвичайно дорого вартують нації і усе свідчить про те, що нам пора повертатися до класичної, суто української концепції історії, яка панувала в Україні до 18 ст., а тому навіть школа М.Грушевського сьогодні не відповідає актуальним потребам дня. До честі Т.Каляндрука він зрозумів це в числі перших.

Книга «Козаки. Слов'яни проти орди» Тараса Каляндрука кардинально змінює наші уявлення про козацтво, його історію, традиції. Мандрівки у слов'янські країни, дослідження та аналіз невідомих раніше і замовчуваних історичних джерел дали такий вагомий результат Т.Каляндрука. Не «зашорений» умовностями колоніальної пострадянської історіографії, автор робить воістину революційні відкриття, доводячи, що тема козацтва є надзвичайно багатогранною і невичерпною. Як випливає з книги, лише глибоко вивчивши історію слов'ян, ми зможемо пізнати справжню історію козацтва. Нова книга радикально, вплине на думаючу, ерудовану частину українського суспільства і, напевно, матиме резонанс за кордоном.

 

З подання Львівської обласної організації Національної спілки письменників України.

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA