Офіційний веб-сайт

Музичні твори композитора Олександра Яковчука

Автор(-и): Олександр Яковчук / Розділ: Музичне мистецтво

Вокальний цикл «12 сонетів Вільяма Шекспіра» для баса та фортепіано; Камерна кантата «Вишневий цвіт» на вірші І.Драча для сопрано, тенора та камерного оркестру; Камерна кантата «Благая Бога длань» на вірші В.Стуса для баса та камерного оркестру; Камерна кантата «ТИ» на вірші П. Мовчана для тенора і камерного оркестру; Камерна кантата «Перегортаючи життя» на вірші П.Осадчука для мецо -сопрано та камерного оркестру; Камерна кантата «На перехресті серця» на вірші П.Перебийноса для мецо -сопрано та фортепіанного тріо; Вокальний цикл «12 сонетів Вільяма Шекспіра» для баса та фортепіано; Камерна кантата «Вишневий цвіт» на вірші І.Драча для сопрано, тенора та камерного оркестру; Камерна кантата «Благая Бога длань» на вірші В.Стуса для баса та камерного оркестру; Камерна кантата «ТИ» на вірші П.Мовчана для тенора і камерного оркестру; Камерна кантата «Перегортаючи життя» на вірші П.Осадчука для мецо -сопрано та камерного оркестру; Камерна кантата «На перехресті серця» на вірші П.Перебийноса для мецо -сопрано та фортепіанного тріо. Роки оприлюднення: 2012-2015 рр. Автор: композитор Олександр Яковчук.

 

Висунуто Всеукраїнським товариством «Просвіта» ім. Тараса Шевченка

 

Музичні твори композитора Олександра Яковчука

 

Ім’я відомого українського композитора сучасності Олександра Яковчука добре відоме в Україні та зарубіжжі. Він автор опери «Незабутнє» за мотивами повісті О.Довженка (лібрето власне), балету «Пригоди у Смарагдовому місті» за О.Волковим, 2 ораторій: «Скіфська пектораль» на вірші Б.Мозолевського та «Страсті Христові» на вірші Б.Олійника, 7 симфоній та 3 симфонічних поем для великого симфонічного оркестру, 32 кантат для різних складів виконавців, «Концертної тріади» для скрипки, альта, віолончелі та симфонічного оркестру, 7 інструментальних концертів для солюючих інструментів та симфонічного оркестру, значної кількості творів для оркестру Українських народних інструментів та естрадно-симфонічного оркестру.

О.Яковчук ‑ автор цілого ряду творів для струнного оркестру, 7 струнних квартетів, фортепіанного тріо, 3 сонат для скрипки, альта, віолончелі та фортепіано, а також значної кількості ансамблів для духових інструментів та фортепіано. Фортепіанна музика займає одне із чільних місць у камерній творчості О.Яковчука: він автор 12 концертних «Прелюдій і фуг» для фортепіано, 12 «Поліфонічних п’єс», 55 «Мініатюр», а також широковідомих «Ансамблів для фортепіано в 4 руки» на теми українських народних пісень (серед них знаменитий «Щедрик»). Значне місце у творчості композитора займає хорова музика. Ним написані кантати, хорові концерти та поеми, духовні твори, а також 302 обробки українських народних пісень.

Вокальний цикл «12 сонетів В. Шекспіра» для баса і фортепіано О.Яковчука увійшов до «Світової антології українського солоспіву». Цикл є новим словом у музичному прочитанні поетичної спадщини В.Шекспіра. Композитор вибрав 12 сонетів і розмістив їх за певною сюжетною лінією: в цих поезіях В.Шекспір оспівує високу любов, що зароджується у серцях двох закоханих людей, яка, не витримавши випробування життям і часом, трагічно гине. Чутливо слідуючи за словом поета, О.Яковчук зумів знайти виразні музичні інтонації, що адекватно відповідають поетичному тексту В.Шекспіра. Враховуючи специфіку звучання людського голосу та фортепіано, композитор зумів відтворити у своїй музиці високий дух шекспірівської поезії. Сучасна вишукана музична мова сонетів сприймається органічно, без зусиль для слухача. Складні дисонуючі акордові структури спокійно виливаються у м’яку кантилену, побудовану на оригінальних авторських мелодіях. Створюється відчуття повної гармонії музики і тексту, до чого і прагнув композитор при написанні цих творів.

Камерні кантати О.Яковчука на вірші сучасних українських поетів І.Драча, В.Стуса, П.Мовчана, П.Осадчука та П.Перебийноса є видним явищем в українській камерній музиці. Представлені на здобуття премії п'ять кантат, ‑ справжні високохудожні музичні твори, що є вагомим внеском у розвиток сучасної вокальної культури України. Вони наповнені оптимізмом, незламною вірою у гідне майбутнє своєї країни, її народу. Музична мова кантат просякнута українським мелосом, поетичним відчуттям природи рідної землі, любов’ю до людини. Композитор слід у слід йде за поетичним словом, у відповідних інтонаціях відтворюючи емоційний стан поезії, майже зримо описує у музичних образах події, відтворені у сюжетних лініях кантат. Такі непересічні твори запам’ятовуються назавжди, вони наповнюють серця слухачів високою духовністю, дають позитивні емоції та настрій на довготривалий час.

 

З подання ВУТ «Просвіта» ім.Тараса Шевченка

Композитор Олександр Яковчук
Композитор Олександр Яковчук
Коментарі