Офіційний веб-сайт

Книга-трилогія «Товтри»

Автор(-и): Геннадій Щипківський (Щіпковський) / Розділ: Література

Книгу-трилогію «Товтри» Геннадія Щипківського (Щіпковського) (видавництво«Український письменник», 2009 р.)висунуто Національною спілкою письменників України.

Книга-трилогія «Товтри» Геннадія Щипківського

Книга Геннадія Павловича Щипківського «Товтри» побачила світ в кінці 2009 року і складається з трьох романів «Круговерть», «Директорія», «Млин».

 

Перша частина трилогії «Круговерть» охоплює десятиліття 1943-1953 pp., друга «Директорія» Кам’янець-Подільський період УHP, третя «Млин» 1923-1943 рр.

 

Трилогія Г. Щипківського побудована на підставі вивчення автором численних документальних свідчень епохи, трагічного і героїчного часу виживання українського народу на «нашій не своїй землі», яку мужньо боронять у нерівному герці дорого куплену державну волю України «Директорія», потім народні отамани зразка Лавріна Чирви з його побратимами, відтак вояки ОУН-УПА, репрезентовані в романі «Млин» курінним Совою, а також у міру можливостей і вмонтовані в лави Червоної армії генерал Павлюк та підполковник Горицвіт ‑ і все це не як розрізнені акти боротьби, а як ланки єдиного спадкового процесу.

 

Автор, як справжній письменник-реаліст ні з кого не робить ікон чи антиікон: у нього беззастережний патріот Петлюра непозбавлений хробаків своєї «месійності» та ревнощів щодо соратників; у нього національно свідомий, глибоко порядний Горицвіт гризе себе небезпідставними болями: чому мої друзі непобоялися пожертвувати собою заради правди, а я ні?

Трилогія «Товтри» має таку традиційну ознаку цього жанру, як пейзажі, котрі в автора дуже динамічні й метафоричні.

 

Автор проводить читача колами дантового пекла (то в розміреному, деталізованому документально-белетристичному показі, то у прискореній публіцистичній розповіді), занурюючи нас і в те, як зусібіч терзали молоду Українську державу хижаки-денікінці, московські червоноармійці, поляки; і в те, як жорстоко і планомірно впроваджувалися чужинецькою владою насильницька колективізація та пов’язаний з нею голодомор 1932-1933 рр; і в те, як пожирали цвіт української нації (а з ним і самих себе) енкаведисти у 1937-му й наступних роках; і в те, як ускладнювали всюдисущі «органи» і без того складене післявоєнне життя.

 

Одвічна тема боротьби добра і зла у трактуванні автора набуває нової якості на сучасному історичному етапі, нового усвідомлення тих процесів, які характерні для історичного поступу.

 

Окрасою творів є глибинне знання і української літературної, і народної мови, в океані якої зростав талант майстра.

У цьому плані діалектизми, забуті слова у контексті творів збагачують не лише загальну базу, але є одним із засобів характеристики персонажів. 

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA