Офіційний веб-сайт

Книга «Щоденник. 1948-1949, 1967-1968, 1971-1976»

Автор(-и): Осип Зінкевич / Розділ: Література

Книга «Щоденник. 1948-1949, 1967-1968, 1971-1976», автор Осип Зінкевич, видавництво «Смолоскип», 2016 рік.

Висунуто членом Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, кандидатом філологічних наук Ростиславом Семківим.

 

Книга «Щоденник. 1948-1949, 1967-1968, 1971-1976» Осипа Зінкевича

 

«Щоденник» Осипа Зінкевича є одним із найбільш промовистих документів своєї епохи. Це саме щоденник, писаний у вказаних роках й виданий без купюр, хіба що з доповненнями та поясненнями. У творі добре видно, як поступово кристалізується самосвідомість його автора, котрий починає ідеологічну та культурну роботу на еміграції спершу як член ОУН(М), а пізніше ‑ автономно як засновник і натхненник видавництва «Смолоскип». «Щоденник» написано, як те й належить даному жанру, в суб'єктивній манері, оцінки автора подекуди надто гострі, можливо, не завжди коректні з точки зору сучасності, коли маємо більше інформації про тогочасні процеси, проте це завжди відверте та щире письмо, що дозволяє бачити багато історичної ваги подій зсередини й у процесі їх перебігу. Поза тим, це також значною мірою документ, що розгортає перед нами панораму налагодження й розвитку мережі транспортування самвидавних матеріалів з України та дальшого видання їх на Заході й повернення забороненої літератури в СРСР. Без жодного самохвальства автор розповідає про організацію цих процесів, тим самим засвідчуючи власний неабиякий внесок у справу постання сучасної незалежної України.

«Щоденник» Осипа Зінкевича є непересічним текстом, проте його перша книга «З генерації новаторів» про розгортання українського правозахисного руху з'явилася ще 50 років тому ‑ у далекому 1967-ому в Балтиморі, США. Осип Зінкевич ‑ один з тих, що робив інформацію про дисидентський рух та репресії в Україні набутком західної громадськості. Організоване ним у США видавництво «Смолоскип» надрукувало більш як 200 українських книжок загальним накладом понад 250.000 примірників. Серед цих книг заборонені в СРСР збірки поезій Василя Симоненка, Ліни Костенко, помітні публіцистичні твори, як-от «Лихо з розуму» Вячеслава Чорновола. Осип Зінкевич організовував прес-конференції та мітинги на підтримку українського правозахисного руху в США і сприяв збору матеріальної допомоги для дисидентів та їх родин. Також виступав публіцистом, дописуючи до американських та українських еміграційних видань про стан справ в Україні.

У 1991 році почався процес перенесення видавництва «Смолоскип» в Україну. Осип Зінкевич зумів налагодити роботу видавництва у Києві й відтоді до сьогодні воно успішно працює, друкуючи мемуаристику, твори забутих і колись заборонених авторів, а також тексти молодих авторів-початківців, для чого зорганізовано молодіжний літературний конкурс, що неперервно існує від 1994 року. За час свого існування в Україні «Смолоскип» надрукував уже близько 400 книг загальним накладом більш як півмільйона примірників. Активність видавництва і його добра репутація були б неможливі без особис­тої участі, редакторської праці та творчого хисту його засновника. Праця Осипа Зінкевича ‑це півстоліття зусиль на користь української держави та вітчизняної літератури й публіцистики. Й ці зусилля варто оцінити належно.

 

З подання кандидата філологічних наук, члена Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Ростислава Семківа.

Коментарі