Офіційний веб-сайт

Книга «Чигиринський сотник»

Автор(-и): Леонід Кононович / Розділ:

Книга «Чигиринський сотник»; автор: Леонід Кононович.

Висунуто Національною Спілкою письменників України.

 

Роман «Чигиринський сотник» Леоніда Кононовича

 

Трилогія «Чигиринський сотник» Леоніда Кононовича побачила світ 2016 року у Харківському видавництві «Фабула». За жанром ‑ це історичний тревелог з елементами фентезі, хоч деякі критики охрестили його лицарським романом. Дія роману відбувається у 1648 році в Україні, напередодні Хмельниччини.

Автор здійснює нове трактування історії, тих духовних витоків, що породили національну-визвольну революцію 1648-1654 років. В романі трактується специфічний світогляд, що був притаманний за тієї епохи українському селянству і, зокрема, козацтву, світогляд, який фахівці з історичної психології назвали народним християнством. Явище, яке змальоване у романі, нарівні з елементами християнства поєднувало значну частку залишків язичництва, тому на сторінках цього твору християнські святі фігурують разом із поганськими віруваннями та богами. По суті, автор творить новий національний міф, спираючись на свій досвід багаторічного вивчення історичної психології українців та власні фольклорні записи, зроблені в 70-х роках. Водночас твір виразно бурлескний, поєднуючись у такий спосіб із традицією, яку започаткував Іван Котляревський.

Ще однією яскравою особливістю трилогії є її мова. Мова тут виступає не лише як тіло, а і як дух тексту. Цікаво, що в одних читачів вона викликала рішуче неприйняття, а в інших захват. Як захоплено написав один із шанувальників цього роману, «мова автора ‑ це щось несамовите! Тільки за неї можна вбити ще одного комуніста». Автор піднімає пласти тієї лексики, яку вилучили із вжитку під час більшовицького лінгвоциду, відроджує притаманну українській мові лаконічність, творить неологізми, які органічно вписуються в сучасну розмовну мову.

Роман «Чигиринський сотник» неодноразово звучав на Українському радіо, торік Міністерство культури України закупило його в кількості 5 000 примірників за програмою «Українська книга» для комплектування книжкових фондів бібліотек.

Роман-трилогію «Чигиринський сотник» можна сміливо вважати відкриттям за змістом і винаходом за формою. Твір заслуговує на найвищу державну премію.

 

З подання Національної Спілки письменників України

Коментарі