Офіційний веб-сайт

Книга «Каліграфія»

Автор(-и): Віталій Мітченко / Розділ:

Книга «Каліграфія»; автор: Віталій Мітченко.

Висунуто Музеєм книги і друкарства України.

 

Книга «Каліграфія» Віталія Мітченка

 

Серед імен сучасних українських каліграфів, чиє місце в каноні неможливо заперечити, одним з першорядних є ім'я Віталія Мітченко ‑практика і теоретика мистецтва каліграфії. Віталій Мітченко заслужений діяч мистецтв України, професор кафедри графічних мистецтв Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури. Художник народився в місті Тулі (Росія). У 1969 році закінчив Саратовське художнє училище, у 1976 році‑ Московський поліграфічний інститут, факультет книжкової графіки (у 1975 році був на ознайомчій практиці в місті Лейпцигу (Німеччина)). В інституті навчався у П.Г.Захарова, А.Д.Гончарова, В.М.Ляхова, Є.Б.Адамова, М.В.Большакова, А.В.Лепядського. З 1976 року живе й працює в Києві. Займається макетуванням, оформленням та ілюструванням книжок, станковою графікою, каліграфією. Член Спілки художників України з 1982 року. Також є членом експертної ради по ювілейних монетах при Національному банку України. З 1977 року ‑постійний учасник виставок станкової графіки та книжки в Україні й за кордоном. 1976-1986 роки‑художній редактор, старший художній редактор видавництва художньої літератури «Дніпро». 1986-1999 роки ‑старший викладач кафедри графіки Української академії мистецтв. 1999-2004 роки ‑головний художник видавництва «Дніпро». 2003 і 2004 роки ‑учасник і автор оформлення української експозиції на міжнародній книжковій виставці у Франкфурті-на-Майні (Німеччина). З 2004 року ‑головний художник видавництва «Грамота». У 2007 році видав посібник «Естетика українського рукописного шрифту» (Київ: Грамота). З 2008 року викладає мистецтво шрифту в НАОМА.

У 1997 році в складі творчої групи (М.Дмитрієнко, О.Івахненко, Ю.Савчук) створив проект Великого державного герба України, який одержав першу премію на всеукраїнському конкурсі. Також Віталій Мітченко дипломант виставки-конкурсу імені Георгія Якутовича (2002 р.), диплом 1-го ступеня. Лауреат премії ім.Івана Огієнка 2011 року. Дипломант галереї «Мистець» імені Олександра Данченка 2011 року.

За творчу діяльність у галузі оформлення книжки отримав понад 20 дипломів та інших відзнак на республіканських і закордонних конкурсах. Автор низки статей з історії та теорії історичних українських почерків.

Серед оформлених книг світова, українська та російська класика: Джордж Гордон Байрон, Ромен Роллан, Вільям Шекспір, Луїс де Камоенс, Тарас Шевченко, Григорій Квітка-Основ'яненко, Дмитро Павличко, Іван Драч, Микола Гоголь, також Федір Тютчев, Афанасій Фет, Олександр Пушкін та багато інших.

Мистецтво каліграфії нині займає широку нішу від шкільних прописів до виразно індивідуальних мистецьких композицій. Сягнувши високого розвитку в додрукарські часи, в багатьох культурах каліграфія залишається важливою складовою. На сьогодні в Україні спостерігається дефіцит наукової, та науково-популярної літератури, присвяченої згаданому мистецтву. Нова книжка Віталія Мітченка‑вагомий внесок у розвиток вітчизняної культури рукописного шрифту та історії письменності. «Каліграфія» фундаментальна робота про каліграфію що містить теоретичні відомості про естетично-світоглядну і формотворну роль першоелементів шрифту в історії культури, історію каліграфії, опис практичної роботи каліграфічним інструментом. Багато ілюстративного матеріалу присвячено історичній та сучасній каліграфії в Україні. Дослідження автором історії шрифтів охоплює період від 4000 року до нашої ери до сьогодення і містить опис етапів створення буквено-звукового письма, класичних стилів латинського письма тощо. Але головну увагу автор приділяє кирилиці в Україні, починаючи з візантійсько-романської доби до української каліграфії початку XXI століття, ілюструючи останній період роботами Георгія Нарбута, Святослава Гординського, Якова Гніздовського, Георгія Якутовича та інших. Для створення довгоочікуваної в професійному середовищі книжки надали свої роботи відомі сучасні митці: Василь Чебаник, Олексій Чекаль, Кирило Ткачов, Олег Петренко-Заневський, Вікторія та Віталіна Лопухіни, Олег Грищенко, Володимир та Марія Гавриш. Водночас «Каліграфія» є посібником для науковців, студентів і випускників художніх вузів, а також фахівців художньо-творчного спрямування, які працюють в галузі оформлення книги, графічного дизайну, реклами та створюють сучасний шрифтовий дизайн, узявши за основу кирилицю.

Фундаментальність дослідження, унікальність роботи та можливість практичного використання в навчальних закладах «Каліграфії» Віталія Мітченка, беззаперечна просвітницька значущість дають підстави відзначити твір найвищою нагородою в галузі візуального мистецтва нашої держави.

 

З подання Музею книги і друкарства України

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA