Офіційний веб-сайт

Збірка прози «Мапуче»

Автор(-и): Ігор Гургула / Розділ:

Збірка новел «Мапуче», автор: Ігор Гургула.

Висунуто видавництвом «Український письменник».

 

Збірка прози «Мапуче» Ігоря Гургули

 

У збірці новел «Мапуче» відчувається світоглядна призматика автора…Це й залишки юнацького максималізму, але, водночас, розуміння переплетеності і взаємозумовленості усього сущого, діалектики життя (невіддільності світла й темряви), його парадоксальності, і водночас ‑ гармонійності, дивовижної раціональності ірраціонального, вічної іронії духу... Це краса спонтанності дій, творчість випадковості, яка перехоплює подих своєю непередбачуваністю, бо випадковість ‑ це пульсування Всесвіту, яке ти відчуваєш. Це готовність примирення з тією самою парадоксальністю, але в жодному випадку не з абсурдністю (позбавленістю сенсу) життя... Авторський внутрішній світ ‑ світ бентежної задивованості усім, що є навколо, світ чистоти, сприйнятливості й оголеного нерву.

Що спільного в усіх новелах збірки «Люди землі»? Зображені в них скоробагатьки-олігархи, заробітчани, сучасні колекціонери мастхев-речей, дівчата, які продають своє тіло, ‑ усі вони ‑ нащадки «людей землі». У цих новелах ‑ як парадокс ‑ перед нами постають духовно величні «малі люди». Й духовно здрібнені «великі».

Хіба це не драма: людям кінця XX століття, нашим співвітчизникам, які втратили справжню віру в Бога, даровано свободу розпоряджатися своїм життям... Мало того ‑ й життями інших... Чинити свавілля.. .На свій розсуд.

Володимир Винниченко пропагував «чесність із собою», але як треба духовно дорости людині, аби поводитися згідно із цим постулатом... Більшість же наших сучасників ‑ «дорослі діти», які бавляться в «мастхеви», їздять прокладеними коліями ‑ «щоб як в усіх», «не гірше, ніж у людей», «щоб сусіди заздрили», «жити у стилі шикардос» тощо-тощо...

Художній світ Ігоря Гургули ‑ глибоко ціннісний. Письменник дивиться на людей із таким.милосердям, яке має бути притаманним справжньому, від Бога, лікареві, котрий знає, що хвороби, а відтак, і болі, були, є і будуть... Автор веде оповідь без«дешевих ефектів», без деструктивну як методи пошуку нових вражень для читача. Ландшафти більшості новел цілком впізнавані ‑ вони галицькі, але «вічні, питання». якими переймаються герої творів, безумовно, притаманні мешканцям,  й інших міст, містечок та сіл України.

У новелах Ігоря Гургули долі українців ‑ наших сучасників, їхні духовні драми, поневіряння, пошуки. Душі українців упродовж віків було формовано в тій унікальній матриці, яка забезпечує й фізичне відтворення українців на найвищому рівні. Матриці, яку зараз так швидко втрачаємо через комплекс впливів глобалізацію та величезний, може, найбільший в історії людства розрив між поколіннями. У автора, проте, немає прямої критики сьогодення, немає неприйняття. Не віднайде читач і безпосередньої дидактичності у новелах...

72 новели збірки «Мапуче» Ігоря Гургули ‑ це барвиста мозаїка сучасності. Серед цих зразків малоформатної прози кожен читач має змогу знайти собі текст до душі ‑ настільки вони є різнотематичними, різностильовими і навіть «припасованими» до смаків різних поколінь. Проте є кілька особливих «камінців в інкрустації» ‑ це лірико-психологічні новели «Поле», «Фуга», «Гойдалка», «Дивак», а також соціально-психологічна – «Кінець світу». Власне, вони ‑ безпосередньо про «людей землі». Зверніть увагу: «люди землі» і «приземлені люди» ‑ зовсім не одне й те саме, із «людини землі» стікає бруд життя, як з гусака вода... Не прилипає... Бофілософія його життя ‑ кордоцентризм... А приземлена людина не в змозі розгледіти небо в калюжі... Це здрібнена, примітивна людина-консьюмерист.

Книга прози Ігоря Гургули «Мапуче» відповідає творчим критеріямщодо присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка, бовона у високохудожній формі збагачує історичну пам'ять народу, йогонаціональну свідомість і самобутність, утверджує державотворчу ідею в сучасній Україні.

 

З подання видавництва «Український письменник»

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA