Офіційний веб-сайт

Документальні фільми «Тарас Шевченко» та "Логос"

Автор(-и): Дмитро Ломачук / Розділ: Кінематографія

Документальний фільм-трилогія «Тарас Шевченко» («Віра», «Поступ», «Воскресіння»), 2013 р.; документальний багатосерійний фільм «Логос», 2009-2012 рр., автор сценарію та режисер: Дмитро Ломачук.

Висунуто Всеукраїнським товариством «Просвіта» ім. Тараса Шевченка.

 

Документальні фільми «Тарас Шевченко» та «Логос» Дмитра Ломачука

 

Документальний фільм-трилогія «Тарас Шевченко» створений до 200-ї річниці з дня народження Тараса Григоровича Шевченка. У фільмі проведено глибокий аналіз творчості великого Кобзаря, що охоплює значний період його життя. Трилогія багато разів протягом 2014 року транслювалась на каналах українського телебачення ‑Парламентський канал «РАДА», Всесвітня служба українського телебачення УТР, канал «Культура», TBI та інші. В Інтернеті більш як 6000 переглядів на сайті Об’єднання кінематографістів «Кінологос».

Багато років, ціленаправлено і методично, з Кобзаря вилучався кобзарський дух. Замість окремих віршів ‑ крапки, пропуски, адаптації, спрощені коментарі. Одночасно з непомітним відлученням від «Кобзаря» почалося бронзування імені поета. Тиражування пам’ятників, назви вулиць, навіть міст, розмноження портретів і т. п. ‑ увесь цей декор почав застувати його Слово. Постать возвеличувалась, а Слово применшувалося... Емблема заступила саму сутність, святкова ритуалізація замінила його насущність. Тріщина, намічена в тридцяті роки, перетворилася на провалля: він по той бік від нас із усією нашою історією, з усіма нашими віковими болестями, з гаслами, інвективами, засторогами... А ми ‑ по цей бік безпам’ятства, пристосовництва, власної самозневаги, безкореневості, шлункової корисливості. І не дивно, що вся сила обставин була спрямована на те, аби поет був позбавлений свого імені: і кріпацтво, і солдатчина, і недоброзичлива тодішня критика. Ми легко можемо собі уявити, як би складалася доля Шевченка-художника. Очевидно, легко: і в славі, і в достатках, і поїздках до Італії, і золоті медалі Академії... Та чи можемо ми припустити, що не було б Шевченка-кобзаря? Йому повернено лише його життєпис, але не духопис. А де ж кобзар? А під палітурками, міцно застебнутими на мовчання... Бо хіба ж ми його читаємо як колись? Чи ж він нам потрібен як колись? Як можна жити без народної пісні, без багатьох духовних джерел, без золотих ключів, без того, що ми вписуємо до категорії народного духу... Кобзар же потрібен був для народу, а не для «населення». Бо Кобзар був квінтесенцією всього народного, всього національного, родового, кореневого. Та ж чи можна без цього жити? Жити можна, але жити безперспективно, бездуховно, перебуваючи у полоні часу, а не долаючи його плинність стійкістю душевною. Кобзар — це і нагад про наші втрати, і докір нам за нашу легковажність і зневіру. Тарас Шевченко і ми... Чи ж він нам потрібен як колись? Документальний багатосерійний фільм «Логос» виходить постійно на екрани українського та зарубіжного телебачення вже понад 12 років. Створено 80 серій, 20 із них протягом останніх 5 років. Цей твір є спробою окреслити найважливішу і найгострішу проблему ‑ збереження етнічної та духовної цілісності нації на тлі тотальної руйнації фундаментальних підвалин буття всепоглинаючими «ізмами» ‑ від тоталітаризму до глобалізму. Автори фільму, спираючись на думки етнографів, дослідників намощують шлях, що веде з дороги етнічного самознищення. Кожна із серій ‑ це аргументований аспект багатоскладової відповіді на запитання: «У чому наша сила, наша єдність? Як віднайти дорогу до життєдайних витоків?». Слово, Мова, Пам’ять, Віра. Ось ці наріжні камені, на яких тримається саме поняття автохтонності, самозбереження. Документальний багатосерійний фільм «Логос» ‑ це філософське, краєзнавче осмислення етнографії, історії творення українського фольклору, становлення і розвитку рідної мови та взаємних впливів Слова, Культури, Історії, Етносу. 

Коментарі

Про кінофільм Дмитра Ломачука – «Тарас Шевченко» (трилогія: «Віра, «Поступ», «Воскресіння»)

Деякі думки підчас і після перегляду документального фільму «Тарас Шевченко» (трилогія), який, як потім з'ясувалось, висунутий на здобуття Шевченківської премії 2015 року.
1.На початку у фільмі озвучено про новий погляд авторів на постать Шевченка, а як виявилось, в дійсності фільм «Тарас Шевченко» це штамп з радянських пропагандистських кінофільмів і в не найкращому виконанні.
2.Диктор читає текст канцелярською мовою, як звітну доповідь на зборах, звучить фальшиво, пафосно і непереконливо.
3.На екрані людина в парадній формі костюм, сорочка , краватка, титри що повідомляють про її звання, стоїть серед природи і самозакохано розповідає про велич Шевченка. Скажіть мені, хто повірить в ці казенні слова, чи ці кадри спонукають глядача краще зрозуміти поета, чи можливо у Шевченка з’являться нові шанувальники, поціновувачі? Чи це не манія власної значимості?
4.Які мистецькі інструменти має використовувати кіно, щоб якось вплинути на глядача, щоб він замислився, щоб в чомусь його переконати. Це легка прогулянка по Шевченку із застарілими уявленнями про способи спілкування авторського колективу фільму з глядачами.
5.А діти у фільмі? Вони декламують вірші Шевченка, можливо, не зовсім їх розуміючи. Скажіть, скільки ми бачили таких кадрів в різних радянських і не тільки радянських фільмах, кіножурналах? Це на когось вплинуло, крім як на матерів цих дітей? Це заяложений штамп «спадковості поколінь», «всенародної любові» і таке інше.
6.Сценарій задуманий як патріотичний в стилі часів комуністичної пропаганди, казенний , не інформативний, мудрування про Шевченка подаються як якісь видатні міркування, а є насправді дрібненькими сентенціями. Використовуються примітивні радянські штампи у висловлюваннях про Шевченка. А де ж сам Шевченко?
7.Не проглядається творча робота колективу над фільмом, немає винахідливості у подачі матеріалу, а деякі ніби «знахідки», що використані, є «прості як правда» і такі, ніби фільм знімали в «застійні» часи. Що тримає в «обіймах» колектив, який береться за таку роботу? Світогляд «пижикових шапок» та «ратинових пальто»? В такому жанрі як кіно все видно. До фільмів про відомі постаті вимоги особливі, дрібні роботи не можна маскувати патріотизмом та актуальністю.
8.Висунення на здобуття премії в цьому році лише одного фільму наводить на думку, що це розрахований варіант без програшу. Він нагадує всім відомі корупційні схеми проведення безальтернативних тендерів державних закупівель.
9.Бажано щоб фільм переглянули професійні режисери і чесно та публічно висловитись. Треба піднімати планку і не знецінювати значення Шевченківської премії.
Ігор Даниляк
Інженер із систем керування

Вітаю!
О, як довго ми терпіли нашу меншовартість! Боялись про наші таланти, культуру, духовність масово освітити на весь світ всіма доступними засобами. І дотерпілись до інформаційної поразки перед найближчим вікопомним москальським ворогом.
Проте не всі відчайдушно терпіли, багато є таких, що творили, висвітлюючи наші прадавні традиції, високу духовність, легендарну героїку, безмірну любов до рідної землі.
Творили та ще й, в основному, самотужки популяризували цінні знання, бо державі і чиновникам важливо було прислужити «братнім» вкакзівкам. Можна лише пишатись тим, що зараз на патріотичний запит суспільства, особливо його молодої і юної гілок, є готові високохудожні, легкі у сприйнятті, історично правдиві, захоплюючі розум, душу і дух роботи режисера Дмитра Ломачука. Це - актуальний фільм-трилогія «Тарас Шевенко», абсолютно унікальна серія фільмів «Логос», богонатхненний фільм «Правда Майдану», який майже після презентації став демонструватися по світу не лише українською мовою. Ці всі роботи використовуються молоддю для підготовки рефератів, семінарів, різних публічних заходів культурної, історичної, духовної тематики, а людьми старшого покоління для напоумлення юних, а також переконливих тлумачень та доведення до свідомості українофобів історичної та філософської істини нашого походження, освіченності, культурних та історичних надбань.
Довго чомусь було прийнято ховати українські фільми всіх жанрів – від мультиків до серіалів, але тепер час краси і слави рідного і талановитого! Давайте разом побажаємо пану Ломачуку отримати заслужене визнання не лише серед чисельних глядачів його фільмів, але і серед членів комітету по
присудженню Шевченківської премії в жанрі кіно.

Просвітницькі документальні фільми Дмитра Ломачука та команди однодумців – це можливість розширити горизонти пізнання про історико-культурну спадщину свого народу, приторкнутися до джерел нашої духовності. Науково-публіцистичний серіал «Логос» активно використовую у своїй викладацькій та педагогічній діяльності. Вважаю, що такі кінотвори є потужним вкладом в національне відродження нашого народу, на яких необхідно виховувати молодь. Вони несуть палкий вогонь просвітництва, пізнання і духовного відродження.
Людмила Мелько, географ, викладач, кандидат педагогічних наук, доцент

Давно дивлюсь "Логос" на українському телебаченні. А ще недавно на каналі "Рада" побачив трилогію "Тарас Шевченко". Мені здавалось, що про нашого Генія Тараса Шевченка я знаю дуже багато. Але після перегляду я був здивований - як ми мало знаємо Тараса! Мене радує те, що ці роботи нарешті будуть достойно оцінені - відзначені Шевченківською премією. Я цього бажаю АВТОРОВІ та Шевченківсьому комітету. З повагою Микола Коломієць.

Дуже цікаві і потрібні в наш час фільми.Колектив театру переглядав деякі по кілька разів.Важливо щоб думки, закладені автором, були донесені до широкого загалу громадян.Особдиво нового молодого покоління.Тарас Шевченко, як ніколи, актуальний сьогодні.Серіал "Кінологос" міг би демонструватися в діючих кінотеатрах перед показом "комерційних"картин.Може хоч краплинами,непомітно наш народ замислиться над тим,хто ми і які...

Hi.How are you?
Thank you so much to aloud me to say few words about Mr. Dmytro Lomachuk and His achievement in Ukrainian Culture.
For me Mr. Dmytro Lomachuk is VERY –VERY important Person in my life. Thank YOU God for this gift. He is my teacher, movie maker, and friend-pobratym and so on.
For me He is like Golden Mountain in Ukrainian Culture.
I see Him like Wise Man, like Zakhar Berkut, who tries to bring Us Ukrainians
To Our Nen'ky YKRAINY
no matter what!
I'm a Doctor. And I know VERY GOOD:
Word CAN kill!!! Word can HEAL!!!!!!!!!!!
And for Mr. Dmytro Lomachuk - EVERY HIS Word MUST to HEAL US!!!
Unfortunately OUR PEOPLE, our Nation – are SICK very seriously!!!
And people are VERY-VERY poor like partial result of this national tragedy!!!
Let me remind you something from our VERY-VERY DIFFICULT UKRAINIAN history!
We were tortured and killed many-many-many-many millions times during last few hundred years, losing our THE BEST PEOPLE in these MUSSAKRES in the first LINES: teachers, doctors, scientists… !!!!!
Just think for a moment.
During soviet regime we lost
50 millions of our people………!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
CHILDREN!!! WOMEN!!! ……………………………….
Heart can stop from this numbers!!!
And did somebody answer for THIS GENOCIDE!????????????
HOW WE CAN FORGET for example TRAGEDY in SUBOTIVE in 1709, ZAPORIGSKA SICH in 1775 and many-many others.
BOLSHEVYK REVOLUTION----MILLIONS OF LIFES!!!
300 heroes in KRURY MUSSACRE.
HOLODOMORssssssss 1932-1933, 1945-1947…
HOW ABOUT CHERNOBYL TRAGEDY in 1986!!!???
THEY WHANT TO KILL US TOTALLY!!!!!
But it’s NOT ENOUGH!!!!
…YANUKOVYCH-PUTIN… TRAGEDY!!!!!
…And this is for WHAT!???????
AND -OUR Ukrainian Language- RIDNA MOVA- to ALL of THIS
was prohibited few dozen times.
For example.
-1700. IDIOT Peter the "GRATE" added LAW to STOP adding Ukrainian Books, Newspapers and so on… on OUR Ukrainian Territory.
How about TERROR on OUR MESSIAH:
TARAS GRYGOROVYCH CHEVCHENKO!!!!!
… and many-many-many-many OTHERS!!!!!????
Until now, we can say, many SICK people try to harm or TO KILL OUR Ukrainian Language!!!
What is THIS!!!!!?????
(Nashu RIDNY, SOLOVIINU MOVU!!!!
I VSI VONY PIDUT’ Na SMITNYK ISTORII YAK ODYN!!!!!)

And again: Ukrainian WORD. Language. NASHA RIDNA MOVA.
Like Pavlo Movchan sad in one of Dmytro’s movies,
ZNAT’ VID BOGA OCI SLOVA…
And here is a DMYTRO’s WORD!!!!!!!!!!!
FROM GOD!!! VID BOGA!!!!!!!!!
And I’m crying….. NOW… SORRY!!!!

I want to write a lot about Mr. Dmytro Lomachuk.
And everything will be important, nice and truth!
He is like BRITE LIGHT, maybe LIKE LASER of VERY VERY VERY important Knowledge-
Ukrainian Culture, Ukrainian Language!!!
AND IT IS the VERY BEGINNING of EVERY UKRAINIAN NEW BORN CHILED!!!!
And for MANY of US adults TOO not ONLY in UKRAINE but
Around the World!!!
The very important and powerfully tools is technology of 21 centuries.
We have saying: better to see one time, when to listen 10 times.
BY using MOVIES,
He is LIKE ONE who is helping
BLIND PEOPLE to FIND RIGHT ROAD to
OWN UKRAINIAN ROOT!!!
ROAD TO GOD!!!
ROAD TO FREEDOM!!!
GOD BLESSES HIM!!!!
AND GIVE HIM TIME TO FINISH ALL HIS PLANS!!!
HE and HIS TEAM ALWAYS WORKS HARD for PEOPLE, for NATION!!!

HE IS ONE WHO, from my point of view, is ONE of THE BEST.
AND HE MUST TO BE A VINER of THIS VERY PRESTIGOIUS AVORD in UKRAINE, in UKRAINIAN CULTURE!!!
I wish YOU THE BEST!!!
SEE YOU ON THE TOP!!!
THANK YOU very much for Your time!

SLAVA BOGU!
SLAVA UKRAINI!
GEROYAM SLAVA!
SLAVA KOSAKAM I KOSACHKAM!!!!!
MNOGAYA VAM LITA!!!!

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA