Офіційний веб-сайт

Голова Комітету

 

Євген Миколайович НИЩУК

 

український актор театру, кіно та дубляжу.

Народний артист України (2015), Міністр культури України з 27 лютого до 2 грудня 2014 року та з 14 квітня 2016 року до 29 серпня 2019 року, Голова комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка з 22.05.2023.

 

БІОГРАФІЯ

 

Народився 29 грудня 1972 року в місті Івано-Франківську.

У 1995 році закінчив Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого (майстерня народної артистки України Валентини Зимньої).

Актор Київської академічної майстерні театрального мистецтва «Сузір'я».

27 лютого 2014 року після Революції Гідності призначений Міністром культури України в першому Уряді А.Яценюка.

З 20 січня 2015 року ‑ актор Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

14 квітня 2016 року Верховна Рада України призначила новий склад Кабінету Міністрів України (Уряд В.Гройсмана), у складі якого Євген Нищук обійняв посаду міністра культури України.

22 травня 2023 року Указом Президента України №288/2023 призначений головою Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

 

ПРОФЕСІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ

 

Актор театру, кіно та телебачення. Актор дубляжу. Провідний майстер сцени Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка. Робота на сценах Київської академічної майстерні театрального мистецтва «Сузір’я», Київського національного академічного Молодого театру, Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка тощо.

Старший викладач акторського курсу кафедри театрального мистецтва Київського національного університету театру, кіно та телебачення імені І.Карпенко-Карого (2010-2015 рр).

Організатор, ініціатор та ведучий цілого ряду брифінгів, прес-заходів, фестивалів, концертів, державних заходів за участю перших осіб держави.

 

НАУКОВА РОБОТА

 

Навчання за освітньо-творчою програмою – доктор мистецтва у Київському національному університеті театру, кіно та телебачення імені І.Карпенко-Карого.

Підготовка та публікація наукових статей у фахових виданнях, участь у всеукраїнських та міжнародних конференціях, семінарах.

 

ГРОМАДСЬКО-ПОЛІТИЧНА АКТИВНІСТЬ

 

Під час Помаранчевої революції – отримав позивний «голос Майдану», оскільки був рупором Помаранчевого Майдану, а також – модератором на сцені Євромайдану та Революції Гідності в 2013-2014 рр.

У 2014-2015 рр. ‑ член Конкурсної комісії, до повноважень якої входить висунення кандидатур на посаду директора Національного антикорупційного бюро України. Призначений за квотою ВРУ.

У 2015 році був членом конкурсної комісії з відбору кандидатів на зайняття адміністративних посад у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (за квотою Верховної Ради України).

На посаді міністра культури був у 2014 і 2016 р. За час каденції, серед іншого, досяг домовленостей про включення України до проєкту «Креативна Європа», ініціював програми «Взаєморозуміння» та «Донкульт», спрямовані на культурну інтеграцію східних регіонів України, а також проектів, спрямованих на підтримку українських військових, ініціював конкурс на найкращий проєкт меморіалу «Небесній сотні», який згодом був проведений під назвою «Територія гідності», було створено «Український інститут книги», підготовка проекту Закону України «Про Український культурний фонд» та створення і запуск в активну роботу самої інституції, реорганізація деяких дорадчих органів міністерства, зокрема Координаційної ради з питань застосування української мови в усіх сферах суспільного життя України, що брала участь у підготовці Законопроекту № 5670 «Про державну мову» тощо.

Протягом 2014-2019 рр. висловлював активну підтримку ув'язненого у рф українського режисера Олега Сенцова.

У листопаді 2019 р. став ініціатором започаткування проєкту «Гіркий полин. Чорна тінь 1932-1933», що створюється спільно з Національним Музеєм «Меморіал жертв Голодомору». Проєкт являє собою цикл унікальних історій людей, які були свідками страшного злочину проти українського народу ‑ Голодомору 1932-1933 рр.

 

ПЕРІОД З 24.02.2022

 

Після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну в лютому 2022 року вступив до лав добровольчого батальйону «Вільна Україна», в складі якого воював на рубежі Ірпінь – Стоянка – Буча. Після операцій у Київській та Чернігівській областях перебазувався на Південь України – миколаївсько-херсонський напрямок.

З 1.08.2022 – Військовослужбовець Збройних сил України.

 

НАГОРОДИ

 

Заслужений артист України (23 серпня 2005) ‑ за значний особистий внесок у соціально-економічний, науковий та культурний розвиток України, вагомі трудові здобутки та активну громадську діяльність 24 березня 2014 ‑ Лавреат премії «Київська пектораль-2013» у номінації «Краща чоловіча роль» за роль у моновиставі «Прекрасний звір у серці!» Київської академічної майстерні театрального мистецтва «Сузір’я». Нагороду розділив з Олексієм Вертинським.

29 вересня 2014 р. ‑ Лавреат премії Леха Валенси (Республіка Польща).

Ініціатор премії Лех Валенса та члени Комітету премії вирішили присудити поважну нагороду українському громадському руху, що сформувався під час Революції Гідності на Євромайдані. Капітула Нагороди імені Леха Валенси вирішила вирізнити «послідовність та рішучість тисяч громадян України, які – незважаючи на усвідомлення ризику – відкрито висловили свої проєвропейські мрії та розпочали боротьбу за зміну суспільно-політичної ситуації у своїй державі». Церемонія пройшла у приміщенні Старої Ратуші в самому центрі міста Гданськ.

Народний артист України (27 березня 2015) ‑ за вагомий особистий внесок у розвиток українського театрального мистецтва, багаторічну плідну творчу діяльність, високу професійну майстерність.

Орден «Зірка Італії» (3 квітня 2017) ‑ нагорода Президента Італійської Республіки за вагомий особистий внесок у популяризацію культури та мистецтва, розвиток італійської культури в Україні, особисте сприяння втілення спільних українсько-італійських культурних проектів у сфері мистецтва, музики, опери, літератури, кіно та сучасного мистецтва.

Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (4 травня 2019) ‑ за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм.

Відзнака за найкращу роль (травень 2021 р.) на Міжнародному театральному фестивалі до 100-річчя Ф.Дюрренматта (Невшатель, Швейцарія).

Номінований на державну премію Швейцарської Конфедерації в галузі театрального мистецтва (грудень 2021 ‑ лютий 2022 р.).

Лауреат премії ім. Дмитра Нитченка (2023 р.) – українського письменника, критика, письменника, журналіста, педагога та мецената.

Лауреат Мистецької премії «Київ» у галузі театрального мистецтва імені Амвросія Бучми ‑ 25.05.2023.