Офіційний веб-сайт

Гаюк Ірина Вікторівна

 

Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка 2014 року за напрямом «Літературознавство та мистецтвознавство» за книгу «Ілюстрована енциклопедія вірменської культури в Україні».

Ірина Гаюк народилася 8 липня 1965 року у м. Червонограді Львівської області. Закінчила факультет журналістики Українського поліграфічного інституту  ім.Івана Федорова у Львові (нині -  Українська академія друкарства).

Кандидат філософських наук.

Вона є автором монографії «Вірменська Церква в Україні» (2002 р.). та монографії «Армянская Апостольськая Церковь как уникальный феномен християнського мира».

Відзначена державною нагородою Республіки Вірменія – медаль Мовсеса Хоренаці – за видатні творчі досягнення у галузі вірменської культури та мистецтва і внесок у зміцнення та розвиток вірменсько-українських культурних зв’язків.

Ірина Гаюк – активний учасник-доповідач на 27 конференціях, «круглих столах», конгресах. Вона входить до складу Української Асоціації релігієзнавців та міжнародної Асоціації вірменознавчих студій, автор понад семидесяти публікацій.

Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка у 2013 році висунуло книгу «Ілюстрована енциклопедія вірменської культури в Україні» Ірини Гаюк на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка за напрямом «Літературознавство і мистецтвознавство».

Енциклопедія написана на матеріалі фондів 44 державних музеїв та заповідників міст України, де існували розвинуті або історично вагомі вірменські громади. Текст супроводжують 593 ілюстрації – фотографії експонатів, які репрезентують вірменську культуру, з музеїв Києва, Каменець-Подільського, Львова, Симферополя, Феодосії та інших міст.

Видання «Ілюстрована енциклопедія вірменської культури в Україні» складається з двох томів – перший том двомовний (українсько-російський) з ілюстраціями, другий том включає повний переклад тексту та підписів до ілюстрацій англійською мовою. Другий том не має ілюстрацій, лише підписи до них та скерування до 1-го тому із зазначенням номера ілюстрації та сторінки, на якій вона розташована.

На думку професора Л.Филипович, до важливих і сильних сторін праці належить те, що автор не обмежилася суто описовою роботою, а здійснила аналітико-синтетичне опрацювання матеріалу, на основі якого показала життя вірмен різних регіонів України, загальний розвиток вірменської культури та головні сфери діяльності вірмен.

Інший відомий в Україні науковець – директор Інституту філософії імені Григорія Сковороди НАН України, академік Мирослав Попович, зокрема, зазначає у відгуку на дослідження Ірини Гаюк: «Ілюстрована енциклопедія вірменської культури в Україні» належить до мало поширеного типу наукових праць, оскільки поєднує велику методичну збиральницьку працю з одночасним введенням знайдених матеріалів у науковий обіг завдяки вивченню історії та специфіки вірменської культури в Україні».