Офіційний веб-сайт

«Червона книга»

Автор(-и): Дмитро Лазуткін / Розділ: Література

Книга віршів «Червона книга», автор Дмитро Лазуткін, видавництво «Книги ‑ ХХІ» (м.Чернівці), 2015 рік.

Висунуто членом Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, майстром народного мистецтва, заслуженим художником України Олександрою Теліженко.

 

Книга віршів «Червона книга» Дмитра Лазуткіна

 

Поезія Дмитра Лазуткіна ‑ камертон нашої доби. Гостре око журналіста і радикальна точність металурга, природний темперамент і водночас тонка ліричність, романтизм, ‑ цей дивовижний синтез, помножений на талант, породив у ньому поета вибухової сили. Це живий пульсуючий нерв сьогодення.

Його поетична збірка «Червона книга» ‑ гаряча книга з гострою фіксацією нинішнього, одного з найбільш трагічних і водночас вирішальних моментів історії України. Значна частина текстів написана під час волонтерських поїздок автора в зону АТО. Драматизм всієї палітри почуттів, передача внутрішніх станів безпосередніх учасників війни на Донбасі ‑ бійців, добровольців, біженців, волонтерів ‑ наповнюють силою рядки його творів.

Окремо хочу зупинитися на вірші «Реквієм на дощі», що є одним з найбільш потужних поетичних текстів, присвячених цій жорстокій гібридній війні. «Реквієм» пульсує живою емоцією, не залишаючи нікого байдужим до болю, що резонує з відчуттями мільйонів українців. Думаю що рядки:

Батьківщина або територія...

Кожен сам обирає шлях.

Запікається кров’ю історія,

Мов у дерево входить цвях. ‑ це портрет нашого часу.

Поезія Дмитра Лазуткіна працює як твір монументального мистецтва, ‑ на відстані, в просторі. Вона найбільш проявляється в пісні, в художньому читанні зі сцени. Саме тому вірш «Реквієм на дощі» у поєднанні з музикою Алли Загайкевич став частиною оратори «З нами Бог», поставленої режисером Сергієм Проскурнею до Дня Незалежності, зазвучав піснею гурту «Козак систем», виконувався Олександрою Кольцовою, Євгеном Нищуком, Андрієм Хаєцьким. Історія, присвячена пам’яті загиблих українських десантників, стала пієтою за всіма, хто не повернувся з війни за волю України.

Деякі твори, написані автором до буремних подій на Сході, несуть в собі мотиви передчуття того, що станеться пізніше. На жаль, подекуди вони стали пророчими:

...І у русі у жесті вбачається знак

І в куточках очей ‑ закипаюча мідь...

Я готовий до бою я бачу вітряк...

Він летить.

                      «Історія помсти» (2006 р.)

Ця риса важлива для характеристики істинності поетичного дару, адже ще в античні часи поети вважалися людьми божими, ясновидцями.

Цікавою є представлена у книзі лірична поезія автора. Саме в цьому жанрі Лазуткін розкривається як істинний герой нашого часу: сильний, мужній лицар, і цим формує стереотип нового образу для молоді. Він є справжнім майстром інтимної лірики, що й доводять вірші «Кораблик», «Вночі пливуть дерева нетутешні», «Вона з тих дивачок...». Контрастуючи з жорстокістю війни ця тема утверджує ціннісність вічних людських істин. Власне за ради чого і варто воювати.

У віршах «Червоної книги» слова, фрази, немов штрихами, проникливо і точно фіксують емоційний стан, суть події, уникаючи при тому натуралізму. Автор оперує образами-символами. Кожне слово ‑ код, за яким розкривається цілий спектр смислових прочитань і реакцій. Їх потрібно не просто читати. Їх потрібно думати. І дуже знаково, що їх зрозуміла, полюбила молодь!

Отже, його поезія виховує молоде покоління. Гідно виховує ‑ учить бути чесними і відкритими, багатогранними і глибокими, безстрашними і чуттєвими. Учить любити і брати на себе відповідальність . Учить бути патріотами нашої стражденної України.

...‑ по зернині, потроху.

Неначе збагнувши ‑ вже час, ‑

Ми творимо разом велику епоху,

Яка проростає крізь нас.

Саме тому я вважаю, що поетична збірка Дмитра Лазуткіна «Червона книга» це твір, гідний бути представленим до нагородження Національною премією імені Тараса Шевченка в номінації «Література».

 

З подання члена Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, майстер народного мистецтва, заслужений художник України Олександра Теліженко.

Коментарі