Офіційний веб-сайт

«Скульптор Еммануїл Мисько: світло долі» Р.М.Яціва

Видавництво «Криниця», м. Київ, 2009 р., 224 с.

ISBN 978-966-01-0320-4 (серія)

ISBN 978-966-01-7575-78-6

Вступна стаття «Незгасне світло долі» Андрія Чебикіна.

 

Анотація

 

Книга «Скульптор Еммануїл Мисько: Світло долі» присвячена життєвому шляху і творчій спадщині видатного українського скульптора і педагога, культурного і громадського діяча, голови Львівської спілки художників і ректора Львівської академії мистецтв, народного художника України, лауреата Національної премії України ім.Тараса Шевченка Еммануїла Петровича Миська (21.V.1929 -12.ХІ 2000).

Дослідження відомого вченого, кандидата мистецтвознавства Р.М.Яціва підсумовує великий за обсягом і неперехідний за значенням творчий доробок митця у контексті ціннісних пріоритетів національної художньої культури другої половини XX століття.

Подаються кольорові ілюстрації всіх найважливіших творів митця.

Книга зацікавить широке коло читачів, яких хвилюють проблеми становлення української культури і держави.

 

Андрій Чебикін «Незгасне світло долі»

 

Не стало Еммануїла Миська. На Львівському і на всьому Українському терені закотилася ще одна яскрава зірка, особистість, що стоїть в ряду видатних діячів духовної культури, невтомних будівничих нашої держави.

Усім своїм життям, талановитою творчістю Еммануїл Петрович являв високий взірець вірного служіння рідній землі і народові України.

Його невичерпною енергією, напругою волі мистецької, суто людської і організаційної у великій мірі трималося активне творче життя цілого покоління львівських художників. І не тільки львівських.

Еммануїл Мисько завжди був високим авторитетом у мистецьких і педагогічних сферах України. Неоціненний його вплив на розвиток мистецької школи як у Львові, так і в Україні в цілому.

Його зусиллями Львівський інститут декоративно-прикладного мистецтва реорганізований у Львівську академію мистецтв, якій надано IV ‑ найвищий рівень акредитації. За його сприяння Київський державний художній інститут набув нового розвитку і відновив свою справжню назву ‑ Українська академія мистецтв. Впродовж багатьох років, коли Еммануїл Мисько очолював Фахову раду Міністерства освіти України, під його керівництвом, як високого професіонала, велася велика робота по удосконаленню навчального процесу в галузі мистецької освіти.

Збагнувши з ранніх років буденну реальність життя через важку працю, митець незмінно обирав героями своїх натхненних творів монументальної і портретної скульптури непересічні особистості людей різних професій ‑ робітників і діячів культури і мистецтва, рільників і спортсменів. Еммануїл Петрович глибоко розумів, що вічні проблеми земного буття завжди вимагали особливого мистецького вирішення. Долею було визначено, щоб їх втілення стало для видатного маестро творчим кредо всього його життя. Вагомим є творчий доробок Еммануїла Петровича у нашу національну духовну культуру. Пам'ятники Великому Каменяреві Івану Франку, Тарасу Шевченку, Василю Стефанику, монумент Перемоги над фашизмом у Львові, меморіальна стела Михайлу Грушевському, меморіальні дошки Соломії Крушельницькій, Лесю Курбасу, Олені Кульчицькій, Олексі Новаківському, Антону Манастирському, портрети видатних діячів літератури і мистецтва. Численні високохудожні твори великого професіонала достойні найкращих мистецьких збірок. Всю свою творчу спадщину митець заповів передати до художніх музеїв України.

Художник-гуманіст, чия творчість пройнята нетлінними ідеалами людяної, духовної краси, гармонії, вічного миру і добра, вчитель і вихователь талановитої творчої молоді, Еммануїл Петрович користувався високою повагою численних шанувальників його непересічного таланту. На ці прояви шани митець відповідав щирою любов'ю до колег і друзів і ще більшим творчим запалом у праці.

Мені поталанило в останні роки життя Еммануїла Миська бути поряд, працювати і спілкуватися з цією надзвичайно талановитою, мудрою людиною, сповненою незмірною силою творити добро у всіх сферах буття, обдаровуючи своєю енергією багатьох, хто був поряд з ним.

Вольовим, надзвичайно талановитим і працелюбним, з відкритим серцем до людей, сповненим постійним бажанням удосконалювати і наповнювати світлом і добром новий Український світ ‑ таким залишиться у нашій пам'яті Еммануїл Петрович Мисько.