Офіційний веб-сайт

«Ніж і ніжність»

Автор(-и): Станіслав Бондаренко / Розділ: Література

 

Книга «Ніж і ніжність», автор Станіслав Бондаренко, видавництво «Український письменник», 2016 рік.

Висунуто Національною спілкою письменників України.

 

Книга «Ніж і ніжність» Станіслава Бондаренка

 

До збірки «Ніж і ніжність» входять ліричні твори поета останніх років, куди проник вогонь і гарячий вітер зі Сходу, ‑цим опікаючим наші душі вітром дихає навіть суто міська поезія одного з найбільш києвоцентричних сучасних авторів. Він, до речі, побував у багатьох містах і містечках зони АТО, але жодного разу не збивається на репортажність і спрощений пафос у віршах фронтової тематики.

Перший розділ книги ‑«Аз, буки, гради» переважно присвячений саме цій тематиці. Найхарактерніші в цьому плані поезії ‑«Невідправлений лист», «Принади і гранати», «Молитва молодої», «Зв’язок через небо», «Шанси чинів і шанці бійців», «Підвішене щастя»,«Неповертанці», «Береза», «Бювети і поети» тощо ‑завдяки чуттєвим та свіжим, притаманним лише автору образам не просто фіксують зболені картини протистояння на Сході, а оприлюднюють інтимне ставлення ліричного героя, свідомого українця до цих нав’язаних реалій.<…>

Лірика передує у збірці трьом поемам-кліпам, що вже відомі читачам ‑ і не лише вітчизняним. Це філософська поема-кліп «Нічна розмова з Європою, або Таємниці наших літер», яку критики назвали «передчуттям Євромайдану» і яку вже перекладено п’ятьма мовами (англійською, французькою, російською, польською, грузинською, а минулого року видано в Парижі окремою книжкою); психологічна поема-кліп «Пікнік із мільярдером, або Травми трав» та історично-детективна поема-кліп «Майдани і магнати, або Магія магми» (2014 р.). Тож нині маємо завершену поемну трилогію, де два попередні твори пов’язані з останньою поемою не лише розвитком подій та надій, а й тими ж самими головними героями з їхніми подальшими метаморфозами (магнат Хо, поет Ярослав, «афганець» Борода), які діють уже в інших обставинах: на Майдані і в «підмайданні», де народжується «мрія на руїнах», де викривається зрада й шпигунство, де «б’ється серце Європи».<…>

Поет прагне здобутися на порозуміння завдяки Слову, з допомогою мовлення як праці духа. Порозуміння із собою («мене, можливо, врятує слово...», як говорить у «Пікніку з мільярдером» «поет з княжим іменем Ярослав», опонент магната) і самовираження в Слові, яке береже в собі пам’ять, і цю пам’ять донесе до сучасників і, може, до нащадків.

Мова поета і мова магната ‑ різні сутності, наповнені полярними потенціалами духовної енергії. Які істини, яку світоглядну позицію намагається озвучити мільярдер? Похвальби, хизування багатством, демонстрування всеможності завдяки капіталу: «Я можу дать мільйон вам, а ви не мо-же-те...» Поет, посилаючись на вірші про квітку трьох класиків ‑ Басьо, Гете, Теннісона, звинувачує магната в бездушному практицизмі, в підпорядкуванні свого бізнесу лише прибуткові й повному ігноруванні духовного начала. Він не лише зриває квітки у період їхнього цвітіння ‑ «ви давите їх бульдозером й закатуєте в асфальти разом... з людьми».

Поет Ярослав веде діалог з мільярдером заради відродження душі його, своїх сучасників, тих, хто гуртувався біля пам’ятника Шевченку в день перепоховання поета в Україні, чию «юність і студентство катком закатано в асфальти», заради порятунку від амнезій і «обернення на друга ворога».

Дихотомія добра і зла «зависає» над двома берегами конфлікту ‑ між МАТИ і БУТИ (за Фроммом). Можна багато мати, безмежно багато, але все рівно не подолати оте безповоротне тире поміж дат на надгробному пам’ятникові. БУТИ не купиш, БУТИ не придбаєш, а тим, що маєш, що накопичував захланною жадібністю все життя, не ощасливиш себе, не втихомириш совість. Звісно, якщо вона є і дає про себе знати.

Станіслав Бондаренко прагне переконати нас, що діалог ‑ ефективний засіб до взаємного розуміння за умови, що для такого діалогу існують єднальні імпульси, пульсують сигнали пам’яті.

 

З подання Національної спілки письменників України

Друкується зі скороченнями.

Коментарі

Додати коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA