Офіційний веб-сайт

Відповісти на коментар

Лист підтримки

 

Музей книги і друкарства України підтримує кандидатуру Тараса Компаніченка на відзначення Національної премії імені Тараса Шевченка.

Тарас Компаніченко, активіст українського культурного опору в пострадянські часи, кобзар, бандурист і лірник, засновник та лідер гурту «Хорея Козацька», з 2008 року ‑ заслужений артист України, працює в Музеї книги і друкарства України з березня 2011 р., як провідний науковець. Він, мистецтвознавець за фахом, досліджує стародруки (книги ХVІ-ХVШ ст.), проводить майстер-класи з духовного співу, музично ілюструє музейні тематичні заходи. Т. Компаніченко володіє унікальним музичним матеріалом ХУІ-ХХ ст., який допомагає нашим відвідувачам краще розуміти мистецькі процеси в різні Історичні часи. Значну частину репертуару становлять епічні твори: думи, старовинні канти Почаївської лаври, козацькі та лицарські пісні, невольничі плачі, богомільні пісні, побожні псалми та канти, духовна та світська лірика, «дідівські» пісні.

Музейним науковим доробком Т.Компаніченка є адаптація текстів видатної пам'ятки української літератури, знаменитої антології духовних віршів ХVII-ХVIIIстоліть «Богогласника», вперше виданої в друкарні Почаївської Свято-Успенської лаври в 1790 р. В «Богогласнику» збережений ледве не весь репертуар українських духовних віршів з особливо вартісним циклом різдвяних та великодніх пісень. Ці твори виконуються Т. Компаніченком під час музейних свят, викликаючи захоплення відвідувачів.

Музей сьомий рік поспіль проводить мистецькі фестивалі дитячої української книги «Азбукове Королівство Магів і Янголів» та «Зимові забави Азбукового Королівства Магів і Янголів», під час яких проводиться велика кількість презентацій нових видань та видавництв, виставок, зустрічей з авторами, перекладачами та художниками, різноманітних майстер-класів. Одним з найпопулярніших заходів є майстер-клас Т. Компаніченка, де діти і дорослі вчаться читати давні тексти, переписувати їх, співати за давніми «Ірмологіонами» (збірниками стародавніх співів).

Унікальним і дуже вдалим за наповненням є тематичний вечір, присвячений творчості Т.Шевченка (концепція вечора належить Т.Компаніченкові) в нашому музеї до дня народження поета. В програмі концерту прижиттєві перші озвучення поезій Шевченка, фольклоризовані та озвучені композиторами твори XIX- кін. XXстоліть (М. Маркевича, М. Лисенка, К.Стеценка, О.Кошиця, В.Сильвестрова). Твори звучали у виконанні Т.Компаніченка та очолюваного ним гурту «Хорея козацька».

У 2016 р. Музей приєднався до міжнародної акції «Ніч музеїв», яку провів разом з колегами з «Музею коштовностей» (філія Національного історичного музею України). Одним з авторів музейного театралізованого дійства за давнім містичним трактатом 1638 р. «Тератургімою» Афанасія Кальнофойського став Тарас Компаніченко. Цей вечір мав великий успіх у глядачів.

В грудні 2016 р. Т.Компаніченко організував в музеї низку концертів в рамках фестивалю «Старокиївська коляда». Відвідувачі цих заходів були захоплені давніми українськими обрядами та піснями. Треба підкреслити, що в перервах між музичними номерами музикант науково коментував давні тексти та їх походження, історію їх створення та побутування.

Кобзар, лірник, бандурист, ерудит Т.Компаніченко реконструює і відтворює літературно-музичні твори епох Відродження (Ю.-С.Кльоновича, А.Чагровського, О.Митури), Бароко та Класицизму (Т.Земки, А.Кальнофойського, К.Транквіліона-Ставровецького, І.Величковського,І.Мазепи, Т.Прокоповича, К.Зіновієва, Д.Братковського, С.Яворського, Г.Грабянки, М.Довгалевського, С.Тодорського, Г.Сковороди, В.Довговича, С.Гамалії, Д.Туптала, В.Капніста, І. Котляревського та інших), доби Романтизму (С.Писаревського, М.Петренка, М.Маркевича, Є.Гребінку, Я.Щоголіва, П.Куліша, Т.Шевченка, С.Руданського, В.Забілу). Вищеназвані твори є науковою спадщиною українського народу та світової спільности. Треба зазначити, що наш співвітчизник Т.Компаніченко добре знаний як фахівець середньовічної музики далеко за межами України, яку він тріумфально представляє на профільних музичних фестивалях Німеччини, Польщі, Франції, Швейцарії.

Тарас Компаніченко, використовуючи науковий підхід, музично ілюструє різні періоди української історії: Братерство Тарасівців, часи Громади, Доба визвольних змагань 1910-20х років, української революції 1917-21 рр., доби Карпатської України 1938-39рр., Колективізації, репресій, Голодомору, часи другої світової війни та визвольних змагань 1940-50х рр., період Шістдесятників та сучасність. Під час Революції Гідності дав десятки концертів на Майдані, виконував пісні військового циклу. Він є свідомим та активним волонтером, який з 2014 р. проводить концерти та акції в зоні АТО, підсилюючи нашим воїнам дух і наближуючи нашу перемогу.

Зважаючи на вищесказане, колектив Музею книги і друкарства України вважає громадську та наукову діяльність Тараса Компаніченка вагомим внеском в скарбницю української культури, що заслуговує на відзначення Національною премією України ім.Т. Шевченка.

 

Колектив Музею книги і друкарства України

Відповісти

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
CAPTCHA